Agencja Gazeta
Przypominamy najważniejsze dokumenty, które legły u podstaw powstania woj. lubuskiego.
I. UMOWA PARADYSKA
Gorzów Wlkp., Zielona Góra, dnia 13 marca 1998
Szanowny Pan
Jerzy Buzek
Premier RP
Warszawa
Na spotkaniu 13 marca 1998 r. w Gościkowie-Paradyżu (województwo zielonogórskie) parlamentarzyści województwa gorzowskiego i zielonogórskiego uzgodnili następujące stanowisko:
1. Dla polskiej racji stanu uważamy za konieczne utworzenie wspólnego województwa lubuskiego, w skład którego wejdą w całości obecne województwa: gorzowskie i zielonogórskie oraz proponowane tereny powiatów gorzowskiego i wschowskiego.
2. Uzgodniliśmy, iż dwa miasta - Gorzów i Zielona Góra powinny być stolicami województwa lubuskiego. Proponujemy, by siedzibą wojewody był Gorzów, a siedzibą sejmiku samorządowego - Zielona Góra.
Uzasadnienie dla utworzenia województwa lubuskiego przedstawiamy w załączniku, a szczegóły koncepcji chcielibyśmy przedstawić na wspólnym spotkaniu parlamentarzystów województwa gorzowskiego i zielonogórskiego z Panem Premierem, we wskazanym przez Pana Premiera terminie.
Z poważaniem
senatorowie: Jolanta Danielak, Elżbieta Płonka, Zdzisław Jarmużek, Zbyszko Piwoński
posłowie: Ewa Freyberg, Andrzej Brachmański, Andrzej Chrzanowski, Edward Daszkiewicz, Czesław Fiedorowicz, Maciej Jankowski, Tadeusz Jędrzejczak, Jan Kochanowski, Kazimierz Marcinkiewicz, Alfred Owoc, Maciej Rudnicki, Roman Rutkowski, Jerzy Wierchowicz, Józef Zych
II. DEKLARACJA GORZOWSKICH I ZIELONOGÓRSKICH PARLAMENTARZYSTÓW
19 sierpnia 1998r. Mszę św. w katedrze gorzowskiej odprawił w intencji pomyślności przyszłego województwa lubuskiego ks. biskup Adam Dyczkowski. Po mszy rozpoczęły się pod przewodnictwem wojewody Jerzego Ostroucha, w budynku Urzędu Wojewódzkiego, wspólne lubuskie obrady "na szczycie". Uczestniczył w nich także, oprócz wojewodów, wicewojewodów i parlamentarzystów obu województw, bp Adam Dyczkowski. Po dwóch godzinach rozmów, około godz. 13 podpisano, przy licznej asyście mediów, tekst "Deklaracji gorzowskich i zielonogórskich parlamentarzystów w związku z utworzeniem Województwa Lubuskiego". Poniżej zamieszczamy pełny tekst deklaracji oraz listę sygnatariuszy:
"Deklaracja gorzowskich i zielonogórskich parlamentarzystów w związku z utworzeniem Województwa Lubuskiego.
Witamy z wielkim zadowoleniem utworzenie wspólnego Województwa Lubuskiego. Fakt ten stanowi wielką szansę harmonijnego rozwoju naszego regionu. Nie jest to województwo, szczególnie jeśli chodzi o powierzchnię i liczbę gmin, w pełni odpowiadające naszym aspiracjom, jednak rozsądnie urządzone i dobrze zarządzane z pewnością oprze się krytycznej ocenie.
Podkreślamy, że utworzenie Województwa Lubuskiego jest jednym z elementów reformy państwa, która ma wspomóc decentralizację funduszy publicznych, kontynuować przebudowę całej sfery usług społecznych - szkolnictwa, ubezpieczeń społecznych, zdrowia, a także zwiększyć wpływ społeczności lokalnych na bieg spraw regionalnych.
Stwierdzamy, że Województwo Lubuskie objęło swym zasięgiem tę część Polski, w której po ponad pięćdziesięciu latach wytworzyły się nowe więzi społeczne, ukształtowała się pewna, odrębna świadomość. To właśnie między innymi te przesłanki skłoniły polityków, a przede wszystkim znaczną większość mieszkańców województw gorzowskiego i zielonogórskiego, do podjęcia inicjatywy, której celem było nowe, wspólne Województwo Lubuskie. I dobrze się stało, że w przeciwieństwie do innych miast, Gorzów i Zielona Góra zrozumiały, że tylko współpraca, kompromis i konsekwencja są w stanie zapewnić sukces. Wyrażamy przekonanie, że tak jak razem, lojalnie zabiegaliśmy o wspólne województwo, tak teraz, podczas budowy jego struktur zrobimy wszystko, aby nie dopuścić do zerwania nici porozumienia i naruszenia z trudem wypracowanego zaufania. Trwałość istnienia naszego województwa zależeć będzie nie tylko od wskaźników ekonomicznych, ale przede wszystkim od poparcia społecznego, które będzie wynikiem odpowiedzialnego działania na jego rzecz wszystkich sił politycznych.
Deklarujemy wolę równomiernego rozłożenia odpowiedzialności i kompetencji pomiędzy obie stolice województwa oraz wolę takiego rozmieszczenia instytucji wojewódzkich, która uwzględni najbardziej efektywne wykorzystanie potencjału Ziemi Lubuskiej.
Chcemy zapewnić wszystkich jej mieszkańców, że dołożymy wszelkich starań, aby Województwo Lubuskie stało się wzorem współpracy i gospodarności, aby w naszym województwie było miejsce na uczciwe inicjatywy, aby warto z nim było wiązać swoje nadzieje".
Podpisy pod deklaracją złożyli:
Jerzy Ostrouch wojewoda gorzowski; Marian Miłek wojewoda zielonogórski; Marcin Jabłoński wicewojewoda gorzowski; Wojciech Woropaj wicewojewoda zielonogórski; Adam Dyczkowski ks. biskup ordynariusz; senatorowie: Jolanta Ryszarda Danielak, Zdzisław Jarmużek, Zbyszko Piwoński, Elżbieta Płonka; posłowie: Tadeusz Biliński, Andrzej Marian Brachmański, Andrzej Chrzanowski, Edward Daszkiewicz, Czesław Fiedorowicz, Ewa Krystyna Freyberg, Maciej Jankowski, Tadeusz Jędrzejczak, Kazimierz Marcinkiewicz, Alfred Owoc, Maciej Rudnicki, Jerzy Wierchowicz, Józef Zych.
Agencja Gazeta
Wszystkie komentarze