Fot. Ze zbiorów WiMBP im Z. Herberta w Gorzowie
1 z 9
Tatarzy na Janicach
To książę Witold po wyprawie na Złotą Ordę sprowadził i osiedlił koło Wilna liczną grupę Tatarów z rodzinami, nadając im wioski, prawa i wolności. Adam Naruszewicz tak potem pisał: "od tych Tatarów wzięło początek w Litwie waleczne i wierne zawsze Rzeczypospolitej plemię". I od nich wzięli się również nasi gorzowscy Tatarzy, którzy osiedlili się po wojnie w Gorzowie, na Janicach, które do dziś nazywane są Tatarskimi Górkami. Na zdjęciu Tatarzy stoją przed swoimi domami przy ul. Sadowej.
Fot. Ze zbiorów WiMBP im Z. Herberta w Gorzowie
2 z 9
Przyjechali Tatarzy
Po wojnie pochodząca głównie z okolic Nowogródka społeczność tatarska nie chciała zamieszkać w obcym mieście o osiedlili się właśnie na jego obrzeżach, w rejonie dzisiejszych ulic Żniwnej, Sadowej (Strumykowej) lub Krzywej.
WALDEMAR KUĆKO / zbiory WiMBP im Z. Herberta w Gorzowie
3 z 9
Święta i obrzędy Tatarów
W tej spokojnej, wiejskiej dzielnicy zajmowali się ogrodnictwem i hodowlą. Tu również obchodzili swoje święta i obrzędy. (Na zdjęciu: Święto Ofiarowania - Kurban-Bajram, z prawej imam Bekir Rodkiewicz) Choć byli wyznawcami islamu, to przecież nie byli traktowani jako obcy, ani egzotyczni. Tak, jak i większość mieszkańców powojennego Gorzowa byli przecież Kresowianami, repatriantami ze wschodnich terenów Rzeczypospolitej.
WALDEMAR KUĆKO / zbiory WiMBP im Z. Herberta w Gorzowie
4 z 9
Święta i obrzędy Tatarów
Z okazji swoich świąt Tatarzy przygotowują zwierzęta na obrzędu. Osiedle Janice, ul. Sadowa, dawnej nazywającej się Strumykowa.
Fot. Ze zbiorów WiMBP im Z. Herberta w Gorzowie
5 z 9
Bekir Rodkiewicz
Gorzowska społeczność tatarska była na tyle liczna, że istniała tu Muzułmańska Gmina Wyznaniowa. Początkowo przyjeżdżał imam Selim Safarewicz, potem jego obowiązki przejął Bekir Rodkiewicz (na zdjęciu), a gminie muzułmańskiej przewodniczyli Ibrahim Miśkiewicz, a potem jego syn Aleksander Miśkiewicz. Na zdjęciu stoi Bekir Rodkiewicz.
Fot. Ze zbiorów WiMBP im Z. Herberta w Gorzowie
6 z 9
Kawiarni Maleńka
A od 1993 r. ostatnią przewodniczącą Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej była Rozalia Aleksandrowicz, postać znana w Gorzowie, radna, właścicielka najpierw baru Maleńki, potem kawiarni "U Róży", słynących z kultowych rurek z bitą śmietaną. Po jej rezygnacji, a następnie śmierci w 2008 r. działalność gminy zawieszono. Fotografia baru Maleńki okresu ok. 1973-74 r. Za ladą stoi Rozalia Aleksandrowicz.
Fot. Ze zbiorów WiMBP im Z. Herberta w Gorzowie
Fot. Ze zbiorów WiMBP im Z. Herberta w Gorzowie
7 z 9
Rozalia Aleksandrowicz w bibliotece
W tym roku mija 70 lat osadnictwa tatarskiego na Ziemiach Zachodnich. Z tej okazji w Gorzowie odbędzie się w dniach 6-7 października konferencja ?Tatarzy w Polsce po 1945 r. Tatarska tożsamość wobec asymilacji? pod honorowym patronatem Tomasza Miśkiewicza, Muftiego Rzeczypospolitej Polskiej, przewodniczącego Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego - Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP.
Organizatorami konferencji są Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jakuba z Paradyża, Muzułmański Związek Religijny, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Herberta. oraz DKF Megaron..
Fot. Grażyna Kostkiewicz-Górska / WiMBP w Gorzowie
8 z 9
Pamiątki Tatarów z Gorzowa
70-lecie osadnictwa tatarskiego w Bibliotece Herberta odbędą się w środę, 7 października. Wykłady w ramach konferencji" Tatarzy w Polsce po 1945 r. Tatarska tożsamość wobec asymilacji. Podczas wykładów i paneli o problematyce związanej z tożsamością polskich Tatarów, ich obecnością w życiu społecznym i politycznym będą mówili naukowcy i specjaliści oraz przedstawiciele Muzułmańskiego Związku Religijnego. Reprezentowane będę uczelnie m.in. z Białegostoku, Gorzowa, Olsztyna, Poznania, Torunia i Warszawy.
Fot. Grażyna Kostkiewicz-Górska / WiMBP im Z. Herberta w Gorzowie
GRAŻYNA KOSTKIEWICZ-GÓRSKA / WiMBP im Z. Herberta w Gorzowie
9 z 9
Ulica Sadowa na os. Janice
Tak dziś wygląda ul. Sadowa na os. Janice. Po lewej widać domy Tatarów, które rozpoznać można było na ich starych fotografiach.
Wszystkie komentarze