Już w najbliższy czwartek, 1 grudnia startuje grudniowa seria spektakli w gorzowskim teatrze, w ramach Mikołajkowych Spotkań Baśniowych. W tym roku będą grane trzy spektakle: "Tajemniczy turban" dla najmłodszych oraz "Piękna i bestia" i "Opowieść wigilijna" dla nieco starszych.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Po każdym spektaklu tradycyjnie odbędzie się spotkanie ze Świętym Mikołajem, który wręczy dzieciom mały słodki upominek.

Spektakl "Tajemniczy turban" (scena kameralna)

Terminy i godziny: 1.12 godz. 9, 6.12 godz. 9, 11.12 godz. 12, 12.12 godz. 9 i 11, 14.12 godz. 9, 15.12 godz. 9.

Bajka interaktywna składająca się z dwóch baśni turkmeńskich. Historia Lenia, który myślał tylko o sobie i pogardził szczęściem, jakie podarował mu los. Opowieść o tym, jak sprzyjające okoliczności odkrywają i nagradzają to, co jest w nas najcenniejszego: dobroć, mądrość, uczynność. 60 minut znakomitej zabawy dla najmłodszych i nie tylko. Barwne kostiumy, maski, zaczarowane dekoracje i nieustanna obecność dzieci w baśniowej krainie.

Reżyseria i scenografia: Beata Chorążykiewicz. Muzyka: Marek Zalewski i Paweł Czyrka. Obsada: Magdalena Kasperowicz, Jan Mierzyński, Beata Chorążykiewicz.

Spektakl "Piękna i bestia"

Terminy i godziny: 1.12 godz. 11, 2.12 godz. 10, 3.12 godz. 16, 4.12 godz. 16, 6.12 godz. 11, 7.12 godz. 10, 8.12 godz. 10, 9.12 godz. 10.

Na motywach baśni Jeanne-Marie Leprince de Beaumont. Pośród baśni jedną z najpiękniejszych jest ta o klątwie, która zadufanego w sobie księcia przemieniła w budzącego odrazę dzikiego zwierza i o uwięzionej w jego włościach pięknej dziewczynie, nieświadomej tego, że tylko jej miłość może zdjąć zaklęcie i na powrót przemienić potwora w człowieka. W końcu, od zawsze wiadomo, że miłość bywa lekiem na niejedną ranę, a zwłaszcza z magicznymi radzi sobie doskonale.

Scenariusz, reżyseria i teksty piosenek: Andrzej Ozga. Muzyka: Marek Zalewski. Choreografia: Tomasz Tworkowski. Scenografia, kostiumy i animacje: Joanna Sapkowska. Reżyseria światła: Monika Sidor. Asyst. reżysera: Mikołaj Kwiatkowski. Projekt plakatu: Joanna Sapkowska. Insp.-sufler: Beata Chorążykiewicz. Obsada: Justyna Jeleń (gościnnie), Mikołaj Kwiatkowski, Jan Mierzyński, Karolina Miłkowska-Prorok, Maciej Kotlarz, Przemysław Kapsa, Dominik Jakubczak, Oliwer Witek, Artur Nełkowski, Magda Dwurzyńska, Magdalena Kasperowicz, Beata Chorążykiewicz, Edyta Milczarek oraz młodzież ze Studia Teatralnego.

Spektakl "Opowieść wigilijna"

Terminy i godziny: 13.12 godz. 10, 14.12 godz. 11, 15.12 godz. 11, 16.12 godz. 10, 17.12 godz. 16, 18.12 godz. 16, 20.12 godz. 10, 21.12 godz. 10.

Gorzowscy aktorzy pokażą Państwu przemianę skąpca Ebenezera Scrooge’a, zachodzącą w czasie nocy wigilijnej. Temu nielubiącemu ludzi samotnikowi ukazuje się duch zmarłego wspólnika, który ostrzega go przed skutkami jego zachowania. Ta wizyta ma uchronić Scrooge’a przed podobnym losem. Początkowo nieufny, Ebenezer zmienia zdanie pod wpływem wizyt kolejnych duchów: Ducha Dawnych Świąt Bożego Narodzenia, Ducha Obecnych Świąt i Ducha Świąt Przyszłych. Pokazują one bohaterowi sceny z jego życia przeszłego, teraźniejszego i przyszłego. Ta poetycka przypowieść o starym, zgorzkniałym skąpcu, tak jak i powstające na jej podstawie niezliczone adaptacje teatralne i filmowe, prowokują do odpowiedzi na pytanie: na czym polega szczęśliwe życie? A może raczej – na czym ono z pewnością nie powinno polegać?

Reżyseria, adaptacja i teksty piosenek: Andrzej Ozga. Muzyka: Marek Zalewski. Choreograf: Tomasz Tworkowski. Scenografia: Tatiana Kwiatkowska. Reżyseria światła: Monika Sidor. Realizacja nagrań: Arkadiusz Malinowski. Asyst. reżysera: Beata Chorążykiewicz. Insp.-sufler: Beata Chorążykiewicz. Obsada: Michał Anioł (gościnnie), Bartosz Bandura, Beata Chorążykiewicz, Magdalena Dwurzyńska,  Joanna Ginda-Lenart, Bogumiła Jędrzejczyk (gościnnie), Marta Karmowska, Maciej Kotlarz, Mikołaj Kwiatkowski, Anna Łaniewska, Jan Mierzyński, Edyta Milczarek, Karolina Miłkowska-Prorok, Artur Nełkowski, Bożena Pomykała-Kukorowska, Kamila Pietrzak-Polakiewicz, Joanna Rossa, Cezary Żołyński, Andrzej Ozga (gościnnie) oraz dzieci ze Studia Teatralnego Oliwier Choroszyński, Pola Czyrwony, Hania Dzieniewicz, Antoni Glinkowski, Helena Sługocka, Filip Wieczorek, Bartek Zienkiewicz.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej