Na stadionie im. Edwarda Jancarza rywalizacja o żużlowego mistrza świata ponownie odbędzie się 24 czerwca 2023 r. Dzień wcześniej w Gorzowie zobaczymy jeden z trzech finałów w kategorii U21.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ekspansja - obejmowanie i opanowywanie nowych terytoriów, rozprzestrzenianie wpływów, postęp i rozwój czegoś, który wiąże się z rozprzestrzenianiem się.

Definicję słowa ekspansja przypominamy nowemu promotorowi żużla, firmie Discovery Sports Events, który zapowiadał, że rok 2022 będzie w cyklu Grand Prix tylko przejściowym. Właśnie okazało się, że w następnym sezonie dostaliśmy prawie dokładną kopię zmagań o mistrza świata. Kogo ma to porwać? Tylko wrocławski turniej został zastąpiony zmaganiami w Rydze na Łotwie. Nici z wyjazdu do Australii czy USA. Nie dostaliśmy żadnego nowego stadionu w Europie, gdzie na pewno czekałoby nas atrakcyjne ściganie.

Przypomnijmy, że wcześniej organizatorzy zmagań ogłosili listę startową na 2023 r. Na niej doszło zaledwie do jednej korekty.

- Promotorzy zakodowali cykl GP w internecie, ale cały czas zapewniali, że robią to z myślą o rozwoju dyscypliny - powiedział były trener kadry Polski Marek Cieślak na łamach Sportowych Faktów. - Teraz okazało się, że przez rok nie zrobili dosłownie nic, by zwiększyć popularność żużla na świecie. Nie czuję się z tym dobrze, ale zapewniam, że nie wykupię dostępu do przyszłorocznych transmisji, bo nie widzę, by sprawy zmierzały w dobrą stronę. Żużel w wielu krajach to jedynie wspomnienie, a na świecie jedyną zieloną wyspą pod tym względem jest Polska.

Znajdujemy jedną, dobrą informację: pierwszy raz od 2017 r. (wtedy w Lesznie wygrali Polacy) znów zobaczymy zmagania w Drużynowym Pucharze Świata. Tydzień z żużlem w drużynach odbędzie się we Wrocławiu.

Dwa półfinały zobaczymy na Stadionie Olimpijskim 25 i 26 lipca, turniej barażowy odbędzie się 28 lipca, a wielki finał, gdzie już czeka na rywali żużlowa reprezentacja Polski, 29 lipca.

Na stadionie im. Edwarda Jancarza w Gorzowie turniej Grand Prix zobaczymy 24 czerwca. Tym razem będzie to coś więcej niż jeden dzień ze światowym żużlem. 23 czerwca odbędzie się u nas jeden z turniejów SGP2, czyli mistrzostw świata juniorów do 21 lat.

Pozostałe finały SGP2 w 2023 r. odbędą się 2 czerwca w Pradze w Czechach oraz 15 września w Vojens w Danii.

Medale w SON2, czyli drużynowych mistrzostwach świata juniorów do 21 lat, zostaną rozdane 11 sierpnia w Rydze na Łotwie.

Zwycięzcę SGP3 - mistrzostw świata do 16 lat - poznamy 14 lipca w Malilli w Szwecji.

TERMINY CYKLU GRAND PRIX 2023:

  • 29 kwietnia - GP Chorwacji, Gorican,
  • 13 maja - GP Polski, Warszawa,
  • 3 czerwca - GP Czech, Praga,
  • 10 czerwca - GP Niemiec, Teterow,
  • 24 czerwca - GP Polski, Gorzów,
  • 15 lipca – GP Szwecji, Malilla,
  • 12 sierpnia - GP Łotwy, Ryga,
  • 2 września - GP Wielkiej Brytanii, Cardiff,
  • 16 września - GP Danii, Vojens,
  • 30 września - GP Polski, Toruń.
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej