Prowadzenie w środowy wieczór zmieniało się aż 10 razy, a gorzowskie "Kangury" już nie oddały go rywalom z południa województwa lubuskiego od końca trzeciej kwarty. EIG CEZiB Kangoo Basket Gorzów - SKM Zastal Zielona Góra 81:74.

Po stronie beniaminka z Gorzowa grają zielonogórzanie Tomek Cieślak i Adam Chodkiewicz, po drugiej stronie jest gorzowianin Amadeusz Łupiński. Derby to zawsze dodatkowy smaczek, ale wciąż przede wszystkim radość, że koszykarska drużyna mężczyzn z naszego miasta coraz skuteczniej walczy o punkty, zbiórki czy asysty, a przede wszystkim o kolejne zwycięstwa na miarę utrzymania na przyzwoitym, ligowym poziomie.

Tym razem za rywala mieliśmy zespół nastolatków. Takich, z którymi zawsze trzeba się liczyć. Jakub Kunc, Tobiasz Dydak i Jan Góreńczyk zdążyli już w tym sezonie zaliczyć po kilka minut w ekstraklasowym Zastalu.

- Sparowaliśmy z nimi przed sezonem i przegrywaliśmy, ale bardzo liczę, że w lidze, przed swoimi kibicami, w pełnym składzie, pokusimy się o zwycięstwo, którego tak bardzo potrzebujemy - mówił Konrad Jelski, kapitan „Kangurów".

Najpierw jednak lepszą koszykówkę pokazywała młodzież z Zielonej Góry. Gospodarzom odbijało się czkawką aż dziewięć strat w pierwszej kwarcie (16 w całym meczu). To już nie były przelewki, jeśli na naradę w róg boiska udali się trener Andrzej Stefanowicz i wiecznie młody Marek Mańkowski.

Środa, 2 listopada 2022 r. Druga liga koszykarzy: EIG CEZIB KANGOO BASKET GORZÓW - ALDEMED SKM ZASTAL ZIELONA GÓRA 81:74 (11:15, 25:26, 23:16, 22:17)  Fot. Ireneusz Klimczak / Agencja Wyborcza.pl

Na dobre gorzowianie weszli w spotkanie rozgrywane w środowy wieczór ok. 8 minuty. Uszczelnili obronę, starali się jak najbardziej uprościć atak, na całego bili się na tablicach. W punktach z szybkiego ataku, kluczowych dzisiaj, wygraliśmy 27:14.

Decydująca jest nasza seria punktowa 13:0, po której w 33. minucie obejmujemy prowadzenie 66:57. Zastalowcy jeszcze walczą, trafiają trzy trójki. Dzięki temu końcówka jest dramatyczna, ale ciągle szczęśliwa dla Gorzowa!

Oto MVP meczu. Nie byłoby tego zwycięstwa bez wielkiej roboty, którą po obu stronach boiska wykonał 32-latek Michał Jercha (na zdjęciach nr 4). Zdobył 8 pkt, na wysokiej skuteczności 4/6. Kluczowa była jednak jego dalsza linijka statystyczna: 10 zbiórek (3 w ataku), 6 asyst, 5 przechwytów, 3 bloki, efektywność gry 30, najwyższa w meczu.

Długimi minutami brakowało nam Norberta Grzegorczyka, który szybko złapał trzy faule. Ostatecznie jednak dotrwał do końca meczu i dalej zagrał jak na jednego z liderów przystało. Zdobył 20 pkt, trafił dwie trójki, miał 10 zbiórek. Jedną z akcji skończył pięknym wsadem do kosza, za co zebrał wielka brawa od jak zwykle żywiołowych kibiców w hali CEZiB przy Warszawskiej.

W statystyce +/- rewelacyjne plus 17 uzyskał Niemiec Tom Benk, który staje się ważną postacią naszej drużyny. Dzisiaj do 18 pkt (znakomite 7/10 z gry) dopisał 7 zbiórek, 3 asysty i 4 przechwyty.

To były indywidualne wyróżnienia, ale bardzo dobrze smakują takie zwycięstwa, gdzie właściwie każdy nasz koszykarski „Kangur" skakał tego wieczoru naprawdę wysoko i uparcie dążył do ważnej wygranej.To 100 proc. skuteczności za 1 pkt wygląda świetnie, a przecież nasi nie spudłowali przy aż 20 rzutach. Brawo!

I byle tylko kontuzja Adama Chodkiewicza nie była zbyt poważna, bo beniaminek jego spokoju oraz doświadczenia bardzo potrzebuje.

- Jeszcze jeden dramatyczny mecz, ponownie najpierw z dużymi problemami w ataku. Zespół jednak cały czas się mobilizował i zrobił tego wieczoru znakomitą robotę. Teraz jesteśmy wszyscy naprawdę szczęśliwi - podsumował nasz trener Andrzej Stefanowicz.

W sobotę, 5 listopada gorzowskich koszykarzy czeka arcyważne wyjazdowe starcie w kontekście walki o utrzymanie na drugoligowym poziomie. Młodzieżowy zespół Exact Systems Śląsk Wrocław wygrał do tej pory jeden mecz i zdecydowanie jest w zasięgu naszych „Kangurów".

EIG CEZIB KANGOO BASKET GORZÓW - ALDEMED SKM ZASTAL ZIELONA GÓRA 81:74

KWARTY: 11:15, 25:26, 23:16, 22:17.

KANGOO BASKET: Grzegorczyk 20 (2x3), Benk 18 (2), Jelski 12 (1), Chodkiewicz 10 (2), Jercha 8 oraz Wróbel 6, Mańkowski 3, Cieślak 2, Dreczkowski 2.

SKM ZASTAL: Węgrowski 26 (2x3), Łupiński 13 (2), Dydak 9, Nowicki 7 (2), Góreńczyk 5 (1) oraz Szpakowski 9 (1), Kunc 2, Orpel 2, Walczak 1, Hołyś, Neumann.

WYNIKI Z 7. KOLEJKI:

EIG CEZIB KANGOO BASKET GORZÓW - SKM Zastal Zielona Góra 81:74, KS 27 Katowice - Pogoń Prudnik 77:59, Team Plast KK Oleśnica - BM Slam Ostrów Wlkp. 85:99, Sudety Jelenia Góra - BC Swiss Krono Żary 61:70, Sokół Marbo Międzychód - Basket Club Obra Kościan 73:60, Zetkama Doral Nysa Kłodzko - Maximus Kąty Wrocławskie 78:79, WKK II Wrocław - Magnolia KKS Siechnice 97:72.

• 16. Roben Gimbasket Wrocław 6 7 461:553

Drużyny, które w fazie zasadniczej zajmą miejsca 1-8 w każdej z grup, będą walczyć w fazie play-off o awans do pierwszej ligi. Zespoły, które zajmą miejsca 9-16 (grupy A, C i D) oraz 9-15 (grupa B), kończą rywalizację w sezonie i zajmują miejsca 33-63. Drużyny, które zajmą dwa ostatnie miejsca w każdej z grup tracą prawo gry w rozgrywkach drugiej ligi.