W Wałczu ruszyły przygotowania kadry narodowej kajakarek do nowego sezonu. - Mamy bardzo mocną reprezentację i zapowiada się interesująca walka o miejsce w osadach olimpijskich - powiedział Maciej Juhnke, drugi szkoleniowiec polskiej reprezentacji kobiet.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zakończony kilka tygodni temu sezon był niezwykle udany dla kobiecej reprezentacji. Polskie sprinterki kajakowe zdominowały rywalizację na międzynarodowej arenie i rzadko ustępowały pola konkurentkom.

Na seniorskich i młodzieżowych imprezach rangi mistrzowskiej zdobyły łącznie 22 medale, w tym 18 złotych. Pięć złotych medali na MŚ w Halifax i ME w Monachium zdobyła Anna Puławska z AZS AWF Gorzów, a z najwyższego stopnia podium na MME w Belgradzie i MMŚ w Szegedzie nie schodziły Helena Wiśniewska, Martyna Klatt czy Sandra Ostrowska.

- Bez wątpienia mieliśmy wybitny sezon. Takiego poziomu sportowego nie było nigdy w ramach kadry narodowej i wypada tylko się cieszyć, że tyle udało się osiągnąć – przyznał Maciej Juhnke, asystent trenera Tomasza Kryka w kadrze narodowej sprinterek kajakowych. – Przyszłoroczny sezon będzie bardzo trudny. W reprezentacji zebrała się bardzo mocna grupa zawodniczek i przynajmniej dziewięć z nich ma poważne szanse na kwalifikację olimpijską do Paryża. Mamy świadomość, że po takim roku będziemy stawiani w roli faworytów na najważniejszych imprezach. Nie zamierzamy jednak spoczywać na laurach. Priorytetem będzie wywalczenie przepustki na igrzyska dla osady K4 500 metrów, bo będzie to możliwe wyłącznie w 2023 roku.

Na pierwszą konsultację szkoleniową w Centralnym Ośrodku Sportu w Wałczu zostały powołane 22 zawodniczki. Tam biało-czerwone zostaną poddane testom pod nadzorem lekarza i dietetyka.

– Premierowe zgrupowanie z dziewczynami poświęciliśmy na analizę wpływu hormonów na naszą pracę treningową czy zachowań organizmów na trening w zimnej wodzie. Przeprowadziliśmy również badania w zakresie regeneracji sił – mówił Juhnke.

Kadra narodowa kajakarek spotka się ponownie na początku przyszłego miesiąca. Od 3 do 20 listopada seniorki będą szlifować formę w Portugalii (reprezentacja młodzieżowa pojawi się tam w dniach 5–21 listopada). Tydzień po powrocie z Półwyspu Iberyjskiego czeka je natomiast wyjazd na obóz do włoskiego Livigno, który potrwa do 18 grudnia. Z kolei w Nowy Rok rozpocznie się dwutygodniowe zgrupowanie kadry w COS w Zakopanem.

W 2023 r. polskie kajakarki wystartują m.in. w zawodach Pucharu Świata (11–14 maja w Szegedzie, 26–28 maja w Poznaniu, 30 sierpnia – 1 września w Paryżu), Igrzyskach Europejskich w Krakowie (jednocześnie ME w sprincie kajakowym, 21 czerwca – 2 lipca) czy MŚ w niemieckim Duisburgu (23–27 sierpnia).

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej