W tym tygodniu, w słubickim Domu Dziennym Seniora lubuscy policjanci w ramach projektu „Fałszywy telefon – zagrożone oszczędności" przeprowadzili spotkanie profilaktyczne, poprzez które chcą podnieść świadomość osób starszych na otaczające ich zagrożenia. Oszuści w sposób bezwzględny wykorzystują życzliwość seniorów, empatię czy poczucie samotności, wyłudzając oszczędności życia. Świadomy senior to bezpieczny senior.
- Projekt „Fałszywy telefon - zagrożone oszczędności" jest skierowany do osób pokrzywdzonych przestępstwem, a w szczególności do najbardziej narażonej na skutki oszustw grupy, jaką są seniorzy - opowiadała Agnieszka Kaczmarek z Komendy Powiatowej Policji w Słubicach. - Słubiccy policjanci spotkali się z seniorami, aby przestrzec przed zagrożeniami, przedstawiając jednocześnie metody działania oszustów czy sam schemat działania przestępców. Mundurowym bardzo zależało na wypracowaniu modelu działania seniora w przypadku, kiedy w rozmowach telefonicznych obca osoba podaje się za bliską osobę, krewnego, urzędnika czy członka rodziny i wykorzystując nasze zaufanie, prosi nas o pomoc finansową, niejednokrotnie stosując przy tym szantaż emocjonalny czy presję czasu.
Na spotkanie policjanci zaprosili również pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zaproszone panie również przestrzegały przed oszustwami metodą „na pracownika ZUS" czy „urzędnika".
Seniorzy z zaciekawieniem słuchali przedstawionych przykładów oszustw w województwie lubuskim, a nawet sami opowiadali, jak próbowano ich oszukać. Otrzymali od policjantów gadżety przygotowane w ramach projektu i słodki poczęstunek.
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny