W polskiej czwórce bez sterniczki walczyły w Monachium Olga Michałkiewicz, Weronika Kaźmierczak, Zuzanna Lesner (cała trójka z AZS AWF Gorzów) i poznanianka Barbara Jęchorek. - Sam awans do finału A jest dla tej młodej osady dużym osiągnięciem - powiedział gorzowski trener Piotr Basta.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Najbardziej doświadczona w tej osadzie jest Olga Michałkiewicz, olimpijka z Tokio, która w lipcu skończyła 28 lat. Dalej to idzie młodość. Jej koleżanki z AZS AWF Gorzów – Weronika Kaźmierczak (rocznik 2000) i Zuzanna Lesner (1999) oraz poznanianka Barbara Jęchorek (2001) – jeszcze chwilę temu startowały w grupie młodzieżowej.

Na mistrzostwach Europy seniorów w Monachium stworzona w 2022 r. czwórka bez sterniczki świetnie spisała się w repasażu. Polki przegrały z Holenderkami, ale pokonały Włoszki. Drugie miejsce dawało awans do rozgrywki medalowej.

– Dla mnie to jest olbrzymie osiągnięcie tej młodej osady w naprawdę mocnej konkurencji – cieszył się Piotr Basta, gorzowski szkoleniowiec i jednocześnie wiceprezes Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich. – Finał A dziewczyny osiągnęły naprawdę w godnym stylu. Przyszłość z pewnością należy do tych zawodniczek.

Wyścig medalowy nasze wioślarki skończyły na ostatnim, szóstym miejscu z czasem 7.11,62. Złoty medal wywalczyły Brytyjki (6.50,92), srebrny – Irlandki (6.52,99), a brązowy – Rumunki (6.53,83).

– Mistrzostwa Europy pokazały nam, że możemy powalczyć, dały bardzo dużo cennych doświadczeń – podsumowała Olga Michałkiewicz. – Teraz trzy tygodnie ciężkiej pracy, abyśmy na mistrzostwach świata pływały jeszcze szybciej.

Niestety, w domu musiała zostać Katarzyna Boruch z AZS AWF Gorzów. Dlaczego? Z powodu kontuzji Katarzyny Zillmann z rywalizacji została wycofana czwórka podwójna kobiet, a dwójkę podwójną utworzą Marta Wieliczko i Joanna Dittmann.

– Nie ma tego złego. Przed nami jeszcze w tym sezonie mistrzostwa świata i tam mam zamiar powalczyć o najwyższe lokaty – przekazała Boruch.

Mistrzostwa świata w czeskich Racicach rozpoczną się 18 września.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej