Łączone mistrzostwa Europy Monachium 2022 będą największym wydarzeniem sportowym w Niemczech od czasu igrzysk olimpijskich w 1972 roku. Impreza potrwa od 11 do 21 sierpnia.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W drugiej edycji łączonych mistrzostw Europy odbędzie się dziewięć dyscyplin olimpijskich: lekkoatletyka, siatkówka plażowa, kajakarstwo, kolarstwo, gimnastyka artystyczna, wioślarstwo, wspinaczka sportowa, tenis stołowy i triathlon.

Pierwsza edycja tego typu europejskich sportowych zmagań odbyła się w 2018 r. w Glasgow. Polacy zajęli siódme miejsce w łącznej klasyfikacji medalowej, zdobywając 21 medali, w tym 12 w lekkoatletyce.

Z przedstawicieli gorzowskich klubów jako pierwsze ruszą do walki w Monachium nasze wioślarki.

W mistrzostwach Europy wystąpi 10 polskich osad - osiem wioślarskich i dwie parawioślarskie.

Niestety w domu musiała zostać Katarzyna Boruch z AZS AWF Gorzów. Dlaczego? Z powodu kontuzji Katarzyny Zillmann, z rywalizacji została wycofana czwórka podwójna kobiet, a dwójkę podwójną utworzą Marta Wieliczko i Joanna Dittmann.

- Nie ma tego złego. Przed nami jeszcze w tym sezonie mistrzostwa świata i tam mam zamiar powalczyć o najwyższe lokaty - przekazała Boruch.

W Niemczech wystartuje prawie gorzowska czwórka bez sterniczki. Tworzą ją Olga Michałkiewicz, Weronika Kaźmierczak i Zuzanna Lesner z AZS AWF Gorzów oraz poznanianka Barbara Jęchorek.

- Liczę, że w Monachium same siebie zaskoczymy i pokażemy szybkie pływanie. Powalczymy o medal - ambitnie zapowiada Michałkiewicz.

15 sierpnia ruszą zmagania na stadionie lekkoatletycznym. Zawody tej rangi wracają na Olympiastadion w stolicy Bawarii po 20 latach. Reprezentacja Polski liczy 81 osób.

My najmocniej będziemy ściskać kciuki za dwójkę z ALKS AJP Gorzów - Nikolę Horowską i Łukasza Żoka.

Horowska jest przewidziana do indywidualnych startów na 200 metrów oraz do sztafety 4 x 100 metrów. Identyczne konkurencje znajdujemy przy nazwisku Żoka. Naszym reprezentantom będzie towarzyszył trener klubowy Tomasz Saska.

18 sierpnia w Niemczech rozpocznie się walka o medale kajakarzy. Po rewelacyjnym występie na mistrzostwach świata, liczymy na potwierdzenie dominacji w Europie.

W Monachium zobaczymy kajakarkę Annę Puławską i kanadyjkarza Wiktora Głazunowa (oboje AZS AWF Gorzów) oraz kanadyjkarza Aleksa Koliadycha z Admiry Gorzów.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej