Chwalimy się najlepszą żużlową ligą na świecie, polskie kluby płacą zawodnikom miliony, ale poza naszym podwórkiem trudno naszym przychodzi zdobywanie najbardziej prestiżowych tytułów. Nikt nie zakładał, że Bartosz Zmarzlik, Patryk Dudek i Maciej Janowski w duńskim Vojens zupełnie spadną z podium Speedway of Nations, wyprzedzą jedynie ekipę Finlandii. Złotymi medalistami Australijczycy, srebro dla Brytyjczyków, a brąz dla Szwedów.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Po podjęciu decyzji o utworzeniu od 2018 r. rywalizacji w Speedway of Nations Polacy wciąż czekają na złoto. Najpierw trzy razy z rzędu wygrywali Rosjanie, a w poprzednim sezonie w wielkim finale, który decyduje o wszystkim, naszych ograli Brytyjczycy.

Tegoroczny żużlowy mundial w Vojens w Danii trwał od środy. Polacy i broniący tytułu mistrzowskiego żużlowcy Wielkiej Brytanii do medalowej rozgrywki dostali się dopiero z dodatkowych wyścigów barażowych. Aż do soboty, czyli do dnia finału Speedway of Nations 2022, trwała w naszym kraju dyskusja o bardzo specyficznym duńskim torze, do którego tak trudno jest dopasować motocykle. Dzisiaj w południe nikomu nie udało się potrenować, bo w Vojens spadł deszcz i próbne jazdy zostały odwołane. Może to przerzucanie silników i motocykli za bardzo zajęło nam głowy? Mamy się za żużlowych hegemonów, a więc po prostu trzeba było stanąć pod taśmą i zażarcie się ścigać.

Pierwsze złoto Polacy wzięli w piątek, gdzie wygrali SON2, czyli finał dla zawodników do 21 lat. W trakcie zawodów, z powodu kontuzji wypadł biało-czerwonym Wiktor Przyjemski. Jakub Miśkowiak z Mateuszem Cierniakiem dali jednak radę. W wielkim finale pokonali rewelacyjnych Czechów. Brąz dla młodych Brytyjczyków.

Lipiec 2022 r. Speedway of Nations 2 w Vojens w Danii
Lipiec 2022 r. Speedway of Nations 2 w Vojens w Danii  Fot. FIMSpeedway.com

- Przez seniorskie półfinały i finał juniorów zebraliśmy całą masę wniosków o torze w Vojens, które mamy zamiar wykorzystać w czasie sobotniego, głównego finału. Zdajemy sobie jednak sprawę, jak trudna to będzie przeprawa, bo nawierzchnia tak naprawdę zmienia się z biegu na bieg. Będziemy walczyć o pierwszy tytuł dla Polski w historii - zapowiadał trener Rafał Dobrucki.

Jak bardzo szkoleniowiec naszej kadry się pomylił... W tej chwili jest tak samo wielkim przegranym finału SON 2022 jak opiekun gospodarzy Hans Nielsen. Legenda duńskiego żużla właśnie kończy współpracę z reprezentacją, bardzo nieudanym występem w Vojens.

Wielka Brytania, tak jak rok temu, znów przed finałem straciła Taia Woffindena. Tym razem po... kolizji zawodnika na rowerze. To jednak była dla Brytyjczyków dobra wróżba. Robert Lambert i Daniel Bewley ponownie to dźwignęli. Tym razem zgarnęli srebro, a złoto oddali najszybszym i najbardziej zdecydowanym w decydujących momentach dzisiejszego turnieju Australijczykom, których liderem był Jack Holder. Dzielnie mu wtórował Max Fricke. Kapitan Jason Doyle całe zawody oglądał z parkingu.

W wielkim finale żużlowcy Australii uciekli spod taśmy z drugiego i czwartego pola. Bewley szalał po zewnętrznej, ale ostatecznie nie zdołał rozdzielić pary rywali. SON promuje właśnie jazdę parą i trzeba przyznać, że nowi złoci medaliści rozumieli się na torze znakomicie.

Na początku zmagań w Vojens zaczęło padać i zawody leciały błyskawicznie, bo większość wyścigów została odjechana bez równania nawierzchni. Polscy kibice szybko posmutnieli, a na koniec jedynie mogli robić wielkie oczy, bo przecież w końcowej klasyfikacji nasi żużlowcy wyprzedzili jedynie Finlandię. Przed nami byli m.in. Czesi. O naszej porażce zdecydowały przegrane biegi z duetem czeskim 4:5, z Australijczykami 2:7 i Brytyjczykami 3:6. O wszystkim głównie decydowali start i pierwszy łuk.

- Męczarnie w półfinale, gdzie awansowaliśmy dopiero po barażu, w finale spadł deszcz i znowu zaczynaliśmy wszystko od nowa. Właściwie do końca zostaliśmy ze znakami zapytania co do toru, lepszych wyjazdów spod taśmy, pojechaliśmy fatalne zawody - przyznał trener Dobrucki.

Bartosz Zmarzlik, jeszcze żużlowiec Stali Gorzów, a w przyszłym sezonie już Motoru Lublin, przywiózł 20 z 26 punktów dla Polski, ale również nie może powiedzieć, że to był występ perfekcyjny. Pamiętajmy, że w początkowej fazie zawodów startował z wewnętrznych, dużo bardziej uprzywilejowanych pól startowych. Patrzymy w wyniki, przebieg turnieju i ciągle nie możemy uwierzyć, że biało-czerwoni wypadli aż tak słabo.

W 2023 r. powróci Drużynowy Puchar Świata, w którym wystartują reprezentacje w szerszych składach. Kolejny żużlowy mundial w dniach 25-29 lipca zorganizuje Wrocław.

WYNIKI FINAŁU SPEEDWAY OF NATIONS 2022 W VOJENS W DANII:

wyścigi dodatkowe o miejsca 1-3

wielki finał: AUSTRALIA - WIELKA BRYTANIA 7:2 (J. Holder, Fricke, Bewley, Lambert)

baraż o wejście do finału: AUSTRALIA - SZWECJA 6:3 (J. Holder, Lindgren, Fricke, Berntzon - upadek)

  • 1. AUSTRALIA
  • 2. WIELKA BRYTANIA
  • 3. SZWECJA

faza zasadnicza

  • 1. WIELKA BRYTANIA - 32 pkt: Tai Woffinden - nie startował, Robert Lambert 18+1 (3,4,4,2,3,2), Daniel Bewley 14+1 (4,0,0,4,2,4).
  • 2. SZWECJA - 30 pkt: Fredrik Lindgren 10 (2,0,0,4,4,0), Oliver Berntzon 20+1 (4,4,4,2,3,3), Victor Palovaara - nie startował.
  • 3. AUSTRALIA - 30 pkt: Jason Doyle - nie startował, Max Fricke 11+3 (0,3,3,0,3,2), Jack Holder 19+1 (3,2,4,3,4,3).
  • 4. DANIA - 28 pkt: Leon Madsen 15+1 (3,3,3,4,2,w), Mikkel Michelsen 13+2 (2,4,2,2,0,3), Anders Thomsen - nie startował.
  • 5. CZECHY - 27 pkt: Vaclav Milik 18+2 (4,2,4,2,2,4), Jan Kvech 9+1 (0,3,3,3,0,0), Petr Chlupac - nie startował.
  • 6. POLSKA - 26 pkt: Bartosz Zmarzlik 20 (4,3,2,3,4,4), Patryk Dudek 2+1 (0,2,0,-,-,-), Maciej Janowski 4 (0,2,2).
  • 7. FINLANDIA - 16 pkt: Timo Lahti 14 (2,2,0,3,3,4), Timi Salonen 0 (w,-,-,-,-,-), Jesse Mustonen 2 (0,2,w,0,0).
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej