Słyszeliśmy o tym już wcześniej, ale teraz zostało oficjalnie potwierdzone. Nowemu promotorowi rywalizacji o żużlowego mistrza świata też nie udało się zorganizować finałowego turnieju w Australii. Medale w 2022 r. zostaną rozdane 1 października w Toruniu.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Podróż do Australii była bardzo trudna z powodu pandemii. Nie było szans na wizytę w celu przeprowadzenia rozmów lub oceny możliwych miejsc na tyle wcześnie, aby sfinalizować dyskusje na sezon 2022 - przekazał Francois Ribeiro, szef Discovery Sports Events. - Naszym celem jest teraz rok 2023, który będzie bardzo szczególnym sezonem dla sportu żużlowego. Speedway narodził się w Australii w 1923 roku i jest to kamień milowy, który chcemy zaznaczyć, sprowadzając FIM Speedway z powrotem do miejsca, w którym wszystko zaczęło się 100 lat temu.

Zatem w obecnym sezonie zobaczymy jeszcze pięć turniejów o mistrza świata. Liderem klasyfikacji przejściowej jest Bartosz Zmarzlik, który o 18 pkt wyprzedza Duńczyka Leona Madsena.

Polacy poznali rywali w finale Speedway of Nations

W sobotę, 30 lipca o godz. 19 Zmarzlik i Madsen powalczą w duńskim Vojens w finale Speedway of Nations. Polacy awansowali tam po wielkich kłopotach, Duńczycy mają zapewnione miejsce w rozgrywce medalowej, bo są gospodarzami SON.

Oprócz Polaków i Duńczyków w finale pojadą Australijczycy, Finowie, Szwedzi, Czesi i broniący złota Brytyjczycy. Ci ostatni, w drugim półfinale, dopiero w barażu pokonali Francuzów.

W piątek, 29 lipca w finale SON2, z Polakami w składzie Wiktor Przyjemski, Jakub Miśkowiak i Mateusz Cierniak powalczą drużyny do 21 lat Australii, Łotwy, Wielkiej Brytanii, Danii, Czech i Szwecji.

Zawody będzie można śledzić w Eurosporcie Extra w Playerze. Transmisje ze studia będą rozpoczynać się codziennie o godz. 18.30, a pierwszy bieg każdego dnia zaplanowano na 19. Piątkowy finał juniorskiego Speedway of Nations 2 dodatkowo na antenie Eurosportu 1.

KLASYFIKACJA PRZEJŚCIOWA GP 2022 (PO 5. TURNIEJACH):

 • 1. Zmarzlik – 78 pkt,
 • 2. Madsen – 60 pkt,
 • 3. Vaculik – 53 pkt,
 • 4. Janowski – 53 pkt,
 • 5. Lindgren – 51 pkt,
 • 6. Woffinden – 50 pkt,

7. Thomsen – 49 pkt, 8. Dudek – 49 pkt, 9. Lambert – 47 pkt, 10. Doyle – 44 pkt, 11. Bewley – 44 pkt, 12. Michelsen – 42 pkt, 13. Fricke – 33 pkt, 14. J. Holder – 32 pkt, 15. Przedpełski – 19 pkt.

KOLEJNE TERMINY CYKLU GRAND PRIX 2022:

 • 13 sierpnia – GP Wielkiej Brytanii, Cardiff,
 • 27 sierpnia – GP Polski, Wrocław,
 • 10 września – GP Danii, Vojens,
 • 17 września – GP Szwecji, Malilla,
 • 1 października – GP Polski, Toruń.
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Roman Imielski poleca
Więcej