Zmagania w 2022 r. w Speedway of Nations i Speedway of Nations 2 w ostatniej chwili zostały przeniesione z Esbjergu do Vojens. Polacy wystartują w Danii w pierwszym półfinale, w środę, 27 lipca.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Od 27 do 30 lipca 2022 r., ostatecznie w Vojens, a nie w Esbjergu, w Danii pierwszy raz w historii kibice będą mieli aż cztery dni emocji. W środę i czwartek odbędą się półfinały Speedway of Nations. W piątek odbędzie się finał SON2 - zmagania reprezentacji U21, nazywane wcześniej drużynowymi mistrzostwami świata juniorów. Wreszcie w sobotę poznamy nowego zwycięzcę SON 2022. Tytułu będą bronić żużlowcy Wielkiej Brytanii, którzy w poprzednim sezonie sięgnęli po pierwsze od 32 lat drużynowe złoto w seniorach.

Nadal menedżerowie wybierają do składów po trzech zawodników. Tym razem wszyscy będą mogli być seniorami, a rezerwowy wcale nie będzie musiał wyjeżdżać na tor.

Rafał Dobrucki postawił na Bartosza Zmarzlika, Macieja Janowskiego i Patryka Dudka.

Skrócenie rywalizacji w SON do jednego dnia to bardzo dobra decyzja. Dalej po rozegraniu 21 wyścigów najlepsza ekipa awansuje prosto do wielkiego finału, a drugi i trzeci team zmierzy się w barażu. 23. wyścig wyłoni nowych złotych medalistów.

Utrzymana zostanie dotychczasowa punktacja, przez wielu mocno krytykowana - 4, 3, 2 i 0 pkt. Ma ona nagradzać jazdę zespołową. Ostatnio w Manchesterze decydujący wyścig wygrał Bartosz Zmarzlik, ale za nim przyjechali Brytyjczycy - Robert Lambert oraz Dan Bewley. Brytyjczycy zwyciężyli 5:4. Wcześniej Maciej Janowski zaliczył upadek i szanse Polaków na złoto zostały pogrzebane.

Do finału SON, który odbędzie się w sobotę, 30 lipca, awansują po trzy najlepsze zespoły z obu półfinałów. W rozgrywce medalowej pojawią się też gospodarze - Duńczycy.

W piątek, 29 lipca w finale SON2, z Polakami w składzie Wiktor Przyjemski, Jakub Miśkowiak i Mateusz Cierniak powalczą drużyny do 21 lat Australii, Łotwy, Wielkiej Brytanii, Danii, Czech i Szwecji.

Zawody będzie można śledzić w Eurosporcie Extra w Playerze. Transmisje ze studia będą rozpoczynać się codziennie o godz. 18.30, a pierwszy bieg każdego dnia zaplanowano na 19. Piątkowy finał juniorskiego Speedway of Nations 2 dodatkowo na antenie Eurosportu 1.

LISTY STARTOWE PÓŁFINAŁÓW SPEEDWAY OF NATIONS 2022 W VOJENS:

środa, 27 lipca

 • NIEMCY: 1. Kai Huckenbeck, 2. Norick Blodorn, 3. Erik Riss.
 • POLSKA: 1. Bartosz Zmarzlik, 2. Maciej Janowski, 3. Patryk Dudek.
 • USA: 1. Luke Becker, 2. Broc Nicol, 3. Dillon Ruml.
 • ŁOTWA: 1. Francis Gusts, 2. Jewgienij Kostygow, 3. Oleg Michaiłow
 • FINLANDIA: 1. Timo Lahti, 2. Timi Salonen, 3. Jesse Mustonen.
 • AUSTRALIA: 1. Jason Doyle, 2. Max Fricke, 3. Jack Holder.
 • UKRAINA: 1. Marko Lewiszyn, 2. Stanisław Melnyczuk, 3. Witalij Łysak.

czwartek, 28 lipca:

 • CZECHY: 1. Vaclav Milik, 2. Jan Kvech, 3. Petr Chlupac.
 • WIELKA BRYTANIA: 1. Tai Woffinden, 2. Robert Lambert, 3. Daniel Bewley.
 • FRANCJA: 1. Dimitri Berge, 2. David Bellego, 3. Mathieu Tressarieu.
 • SZWECJA: 1. Fredrik Lindgren, 2. Oliver Berntzon, 3. Victor Palovaara.
 • WŁOCHY: 1. Paco Castagna, 2. Nicolas Covatti, 3. Daniele Tessari.
 • NORWEGIA: 1. Glenn Moi, 2. Espen Sola, 3. Lasse Frederiksen.
 • SŁOWENIA: 1. Matic Ivacic, 2. Nick Skorja, 3. Anże Grmek.
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Roman Imielski poleca
Więcej