Cztery dni na koniec lipca ze światowym, drużynowym żużlem pozostają w Danii. Ostatecznie jednak zmagania w 2022 r. w Speedway of Nations i Speedway of Nations 2, w ostatniej chwili zostały przeniesione z Esbjergu do Vojens.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zmiana była konieczna, ponieważ dyrektor generalny EMS Event AsP Lars Guldager Dyhr ustąpił ze stanowiska z powodu złego stanu zdrowia, a zarząd tej firmy nie był już w stanie zorganizować żużlowej imprezy. Czas naglił, bo przecież do rozpoczęcia rywalizacji postały jedynie dwa tygodnie. Na szczęście udało się przenieść zawody do Vojens Speedway Center, jednej z najbardziej znanych i charakterystycznych lokalizacji światowego żużla.

Od 27 do 30 lipca 2022 r., ostatecznie w Vojens, a nie w Esbjergu, w Danii pierwszy raz w historii kibice będą mieli aż cztery dni emocji. W środę i czwartek odbędą się półfinały Speedway of Nations. W piątek odbędzie się finał SON2 - zmagania reprezentacji U21, nazywane wcześniej drużynowymi mistrzostwami świata juniorów. Wreszcie w sobotę poznamy nowego zwycięzcę SON 2022. Tytułu będą bronić żużlowcy Wielkiej Brytanii, którzy niedawno sięgnęli po pierwsze od 32 lat drużynowe złoto w seniorach.

Nadal menedżerowie wybiorą do składów po trzech zawodników. Tym razem wszyscy będą mogli być seniorami, a rezerwowy wcale nie będzie musiał wyjeżdżać na tor.

Skrócenie rywalizacji w SON do jednego dnia to bardzo dobra decyzja. Dalej po rozegraniu 21 wyścigów najlepsza ekipa awansuje prosto do wielkiego finału, a drugi i trzeci team zmierzy się w barażu. 23 wyścig wyłoni nowych złotych medalistów.

Utrzymana zostanie dotychczasowa punktacja, przez wielu mocno krytykowana - 4, 3, 2 i 0 pkt. Ma ona nagradzać jazdę zespołową. Ostatnio w Manchesterze decydujący wyścig wygrał Bartosz Zmarzlik, ale za nim przyjechali Brytyjczycy - Robert Lambert oraz Dan Bewley. Brytyjczycy zwyciężyli 5:4. Wcześniej Maciej Janowski zaliczył upadek i szanse Polaków na złoto zostały pogrzebane.

W środę, 27 lipca rywalami Polaków w półfinale będą reprezentacje Niemiec, USA, Łotwy, Finlandii, Australii oraz Ukrainy. W czwartek, 28 lipca zmierzą się ekipy Czech, Wielkiej Brytanii, Francji, Szwecji, Włoch, Słowacji oraz Słowenii.

Do finału SON, który odbędzie się w sobotę, 30 lipca awansują po trzy najlepsze zespoły z obu półfinałów. W rozgrywce medalowej pojawią się też gospodarze - Duńczycy.

W piątek, 29 lipca w finale SON2, z Polakami powalczą drużyny do 21 lat Australii, Łotwy, Wielkiej Brytanii, Danii, Czech i Szwecji.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej