Te pierwsze, treningowe jazdy uczestników cyklu Grand Prix po gorzowskim torze miały na celu ustalenie kolejności wyboru numerów startowych. Na gorącym, słonecznym "Jancarzu" najszybszy na jedno okrążenie był Brytyjczyk Daniel Bewley. Prawdziwa jazda zacznie się w sobotę o godz. 19.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Stadion im. Edwarda Jancarza w Gorzowie tętni  życiem od południa, bo wtedy otwarto strefę kibica. Fan Zone będzie funkcjonować także po zawodach, aż do północy. Tutaj będzie można m.in. wziąć udział w licznych konkursach, obejrzeć stare motocykle, zobaczyć główne trofeum SGP, a od godz. 16.30 złapać zawodników na sesji autografowej.

Sobota, 25 czerwca 2022 r. Kwalifikacje do gorzowskiej rundy żużlowego cyklu Grand Prix
Sobota, 25 czerwca 2022 r. Kwalifikacje do gorzowskiej rundy żużlowego cyklu Grand Prix  Fot. Ireneusz Klimczak / Agencja Wyborcza.pl

– Na zawody w Gorzowie będę miał najbliżej, ale z pewnością to nie jest dla mnie start najłatwiejszy. W Gorzowie wszyscy na mnie liczą, a ja nie chcę nikogo rozczarować – mówił Bartosz Zmarzlik. Widzieliśmy, że jako gospodarz nawet w parkingu miał znacznie więcej obowiązków niż zwykle.

Sobota, 25 czerwca 2022 r. Kwalifikacje do gorzowskiej rundy żużlowego cyklu Grand Prix. Bartosz Zmarzlik
Sobota, 25 czerwca 2022 r. Kwalifikacje do gorzowskiej rundy żużlowego cyklu Grand Prix. Bartosz Zmarzlik  Fot. Ireneusz Klimczak / Agencja Wyborcza.pl

Od rana na każdym kroku widzieliśmy, że kapitan Stali Gorzów na domowym torze będzie miał specjalne wsparcie. W strefie kibica czy na trybunach w czasie kwalifikacji większość fanów była przebrana w koszulki Zmarzlika lub miała jakieś inne gadżety zagrzewające do walki lidera klasyfikacji przejściowej SGP, już dwukrotnego mistrza świata.

Sobota, 25 czerwca 2022 r. Kwalifikacje do gorzowskiej rundy żużlowego cyklu Grand Prix
Sobota, 25 czerwca 2022 r. Kwalifikacje do gorzowskiej rundy żużlowego cyklu Grand Prix  Fot. Ireneusz Klimczak / Agencja Wyborcza.pl

U siebie w tę sobotę z żużlowymi mistrzostwami świata są również inni stalowcy – startujący z tzw. dziką kartą Szymon Woźniak, a także zawodnicy zagraniczni ze Stali – Słowak Martin Vaculik i Duńczyk Anders Thomsen. Rezerwowymi są Wiktor Jasiński i Oskar Paluch. Dla tego ostatniego, który niedawno skończył dopiero 16 lat, Zmarzlik jest wielkim idolem. Widać to choćby po jego ubiorze, bardzo podobnym do stroju wielkiego mistrza.

Sobota, 25 czerwca 2022 r. Kwalifikacje do gorzowskiej rundy żużlowego cyklu Grand Prix. Oskar Paluch i Wiktor Jasiński
Sobota, 25 czerwca 2022 r. Kwalifikacje do gorzowskiej rundy żużlowego cyklu Grand Prix. Oskar Paluch i Wiktor Jasiński  Fot. Ireneusz Klimczak / Agencja Wyborcza.pl

Równo o godz. 13 jako pierwsi na tor zostali wypuszczeni Paweł Przedpełski, Patryk Dudek i Anders Thomsen.

Sobota, 25 czerwca 2022 r. Kwalifikacje do gorzowskiej rundy żużlowego cyklu Grand Prix
Sobota, 25 czerwca 2022 r. Kwalifikacje do gorzowskiej rundy żużlowego cyklu Grand Prix  Fot. Ireneusz Klimczak / Agencja Wyborcza.pl

Kwalifikacje przed poprzednimi czterema rundami SGP wygrywał Zmarzlik. W domu był piąty. – Znajome kąty niech tylko pomagają, choć współczesny żużel jest tak dynamiczny, że tor w Gorzowie nie jest dla mnie aż tak wielkim atutem. I tak zadecydują niuanse, dyspozycja dnia – przyznał żużlowiec Stali.

Najwyżej poprzeczkę zawiesił Brytyjczyk Daniel Bewley. Był pierwszym i jak się później okazało – jedynym zawodnikiem, któremu udało się zaliczyć okrążenie poniżej 14 s. Dokładnie przejechał je w 13,944 s i zapewnił sobie prawo pierwszego wyboru numeru startowego. Postawił na nr 5. Na drugim miejscu kwalifikacje zakończył Słowak Martin Vaculik (14,036 s), a za nim z niewielkimi stratami uplasowali się Australijczycy Jason Doyle (14,055 s) i Jack Holder (14,087 s).

Na wieczorne zawody Zmarzlik wybrał nr 6. Zacznie ściganie w drugim biegu. Czy kapitan Stali w drodze po trzecie złoto w karierze utrzyma przewagę nad rywalami? A może jeszcze ją powiększy? Startujemy o godz. 19!

Kibice, którzy nie dotrą na stadion w Gorzowie, mogą obejrzeć bezpośrednią transmisję w telewizji TTV.

KLASYFIKACJA PRZEJŚCIOWA GP 2022 (PO 4. TURNIEJACH)

 • 1. Zmarzlik – 62 pkt,
 • 2. Janowski – 51 pkt,
 • 3. Madsen – 50 pkt,
 • 4. Lindgren – 46 pkt,
 • 5. Woffinden – 43 pkt,
 • 6. Lambert – 36 pkt,

7. Vaculik – 35 pkt, 8. Dudek – 35 pkt, 9. Doyle – 35 pkt, 10. Michelsen – 34 pkt, 11. Fricke – 32 pkt, 12. Bewley – 32 pkt, 13. Thomsen – 29 pkt, 14. J. Holder – 26 pkt, 15. Przedpełski – 15 pkt.

KOLEJNE TERMINY CYKLU GRAND PRIX 2022

 • 25 czerwca – GP Polski, Gorzów,
 • 13 sierpnia – GP Wielkiej Brytanii, Cardiff,
 • 27 sierpnia – GP Polski, Wrocław,
 • 10 września – GP Danii, Vojens,
 • 17 września – GP Szwecji, Malilla,
 • 1 października – GP Polski, Toruń.
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej