99. PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce odbędą się na początku sierpnia 2023 r. na nowym stadionie w Gorzowie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W zakończonych w weekend MP w Suwałkach wystartowało ponad 500 zawodniczek i zawodników z medalistami największych światowych imprez na czele.

Złoty medal dla Gorzowa przywiózł Łukasz Żok z ALKS-u AJP. Wygrał finał 200 metrów z bardzo dobrym czasem 20,66 s.

- Tak naprawdę przez problemy zdrowotne to był pierwszy start Łukasza w sezonie - opowiadał trener Tomasz Saska. - Cieszę się, że od razu mamy wygraną i cenny złoty medal. Nie ukrywam, że planowanie treningu i wykonanie go w ciągu kilku ostatnich tygodni przed mistrzostwami to była jedna z trudniejszych rzeczy w dotychczasowej mojej pracy.

Również w finale na 200 metrów na podium stanęła Nikola Horowska z ALKS-u AJP. Była druga z czasem 22,99 s.

- Wynik jest naprawdę przyzwoity, ale sam bieg już nie do końca - przyznał Saska. - W tym przypadku zadecydowała dyspozycja dnia zawodniczki. Pewne jest, że Nikola nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa w tym sezonie.

21-letnia biegaczka z gorzowskiego klubu, która również ma duży talent do skoku w dal, niedawno wywalczyła sobie prawo startu w mistrzostwach Europy, które odbędą się w połowie sierpnia w Monachium.

Brązowy medal przywiozła z Suwałk Aleksandra Wołczak (AZS AWF Gorzów). 19-latka zajęła trzecie miejsce w finale biegu na 400 metrów przez płotki, z czasem 58,7 s. Wspięła się na podium dzięki świetnemu finiszowi z szóstej pozycji.

- Medal bardzo cieszy, bo droga do niego była bardzo długa, kręta i czasem bardzo nierówna - mówił trener Sebastian Papuga. - Ola stanęła jednak na wysokości zadania, nie przejmując się tym, co było. Zakładaliśmy progres wyniku, ale jej występ w eliminacjach przerósł wszelkie oczekiwania. Wynik 58,03 s to poprawienie rekordu życiowego o prawie dwie sekundy i minimum na mistrzostwa świata U20.

Marika Majewska z AZS-u AWF-u była czwarta w finale 100 metrów przez płotki. Jej czas to 13,11 s. Do brązu naszej biegaczce zabrakło zaledwie sześciu setnych sekundy. Złoto zabrała faworytka Pia Skrzyszowska.

Po pięciu latach do rywalizacji na mistrzostwach Polski wróciła Agata Jędrzejczak z ALKS-u AJP, która zajęła piąte miejsce w rzucie młotem.

Z tej konkurencji wycofała się polska gwiazda Anita Włodarczyk. Tuż przed mistrzostwami... ujęła na gorącym uczynku złodzieja, który włamał się do jej samochodu na warszawskim Gocławiu. Sama obezwładniła rabusia i oddała w ręce policji. Niestety ten wyczyn okupiła urazem mięśnia.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Roman Imielski poleca
Więcej