Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

KONCERT: Enej

Fot. Arkadiusz Stankiewicz / Agencja Wyborcza.pl

W sobotę Kłodawska Majówka. Początek o godz. 12. Jako pierwsi wystąpią młodzi artyści z Kłodawskich Słowików. Później pora na Mini Playback Show przygotowany przez gminne świetlice i inne atrakcje dla najmłodszych.

O godz. 15 obecni na kłodawskich błoniach posłuchają występów gminnych zespołów śpiewaczych, zobaczą ceremonię wręczenia pucharów dla najlepszych w gminnym turnieju w tysiąca oraz pokaz zumby.

Dalej w programie Teatr Cygański Terno i Cezary Kuczyński z zespołem. O godz. 21 gwiazda wieczoru, czyli Enej. Piotr Sołoducha, lider i wokalista folkowo-rockowego zespołu założonego w 2002 r., razem z kolegami zagra kawałki znane wielu z radia, m.in. "Skrzydlate ręce", "Symetryczno-liryczna" czy "Kamień z napisem LOVE". Koncert potrwa do godz. 23. Na koniec dyskoteka pod gwiazdami. Poprowadzi ją Twój DJ.pl.

WYSTAWA: Akt Wantucha

Wacław Wantuch, kiedyś artysta fotografii, dziś reguluje brwi. Sierpień 2017 r, Jaroszówka koło Krakowa
Wacław Wantuch, kiedyś artysta fotografii, dziś reguluje brwi. Sierpień 2017 r, Jaroszówka koło Krakowa  Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Wyborcza.pl

Wacław Wantuch jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych polskich fotografów „skończonego piękna", czyli kobiecego aktu. Do kanonu czarno-białego aktu polskiego w XXI w. weszło jego ponad 70 wystaw i trzy albumowe bestsellery. „Platinum", wystawę 57-latka, możemy obejrzeć w Spichlerzu.

- Jest znany przede wszystkim ze swoich poszukiwań geometrycznych i abstrakcyjnych kobiecych form, uzyskiwanych poprzez współpracę z bardzo wysportowanymi modelkami oraz mistrzowskie opanowanie światła. Tym razem spotykamy nieco innego Wantucha. Chyba jeszcze bardziej wrażliwego - zapowiada Rafał Łochowski, kurator wystawy.

Przy stworzeniu tej wystawy artysta eksperymentował przez kilka lat z platynotypią. To jedna z najpopularniejszych technik wykonywania odbitek fotograficznych do czasów I wojny światowej. Z biegiem lat została wyparta przez technologię srebrową. Łatwiejszą do opanowania i tańszą.

- Wantuch swoje fotografie dodatkowo utrwala na unikalnym papierze bawełnianym, uważanym za najdoskonalszy i najtrwalszy z papierów artystycznych. W kontekście tej wystawy, składającej się z prawie trzydziestu fotografii, pozostaje pytanie, czy współczesny kanon kobiecego piękna okaże się równie trwały jak platynowe obrazy, wychodzące z pracowni Wantucha? - mówi Łochowski.

Wystawa „Platinum" Wacława Wantucha w Spichlerzu jest czynna do 26 czerwca br.

WYSTAWA: Katechizm Chromrego

Bolesław Chromry
Bolesław Chromry  fot. Jakub Celej

Mam wrażenie, że pedofilia w Kościele – o której wszyscy wiedzą, ale z którą nikt nic nie robi – to nadal temat tabu, gorący kartofel – mówi Bolesław Chromry. Jego wystawę „Katechizm dla wszystkich klas" zobaczymy w zielonogórskiej galerii BWA. Artysta pochodzi z Krakowa. Jest rysownikiem, malarzem i ilustratorem.

Pozornie niedbały styl i odręczne pismo podkreślają pesymistyczną wesołość (albo wesoły pesymizm) autora. Do swojej nowej wystawy w BWA Chromry zaprasza innych twórców i twórczynie, by wspólnie z nimi podjąć próbę napisania (i narysowania) katechizmu dla wszystkich klas.

Otwarcie wystawy w piątek, 20 maja o godz. 19. Wstęp wolny

KINO: Gra cieni

Kilkadziesiąt filmów o uchodźcach i imigrantach, kryzysie klimatycznym, walce o swobody kobiet zobaczymy podczas 20. Objazdowego Festiwalu Filmowego Watch Docs Prawa Człowieka w Filmie 2022. Festiwal zainauguruje „Gra cieni" holenderskiego reżysera Eefje Blankevoorta. To opowieść o młodych uchodźcach uciekających przed wojną. Seans w zielonogórskim muzeum w piątek, 20 maja o godz. 17. Potem film „Wszyscy wszystko zjedli" w reż. Kamila Witkowskiego.

Wstęp wolny. Po seansach dyskusja.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem