Rozpoczęliśmy trzecią edycję plebiscytu Supermiasta i i Superregiony. Wspólnie z Wami wybieramy najciekawsze zielone miejsca w Gorzowie. Czekamy na Wasze propozycje, a poniżej znajdziecie nasze.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Mamy dla Was 12 propozycji. To nasze subiektywne wybory. Chętnie dowiemy się, czy podobają się Wam te, a może inne zielone miejsca w Gorzowie i okolicy. Do 6 maja czekamy na krótko uzasadnione propozycje do plebiscytu. Spośród nich wybierzemy 12 miejsc, a Wy, jeszcze w maju, zagłosujecie na najlepsze z nich.

Bulwary Nadwarciańskie

To jedno z ulubionych miejsc gorzowian do spacerowania i jazdy na rowerze. Bulwary są podzielone na część zachodnią i wschodnią. Są trawniki, rabaty z kwiatami, rosną iglaki, a będąc tam, możemy spotkać Janusza Gorzowskiego, popularnego mistrza plażingu.

Bulwar wschodni nad Wartą w Gorzowie
Bulwar wschodni nad Wartą w Gorzowie  Fot. DARIUSZ BARAŃSKI

Park Wiosny Ludów

Położony w centrum miasta park zwany jest też parkiem Róż. Został założony w latach 1908-1913 przez władze Landsberga na bagnach nad Kłodawką. Najpierw nazwano go parkiem Cesarza Wilhelma, ale już po I wojnie światowej był to po prostu park miejski. Jest co podziwiać, właśnie przeszedł gruntowną renowację.

Kwiecień 2022. Gorzów. Park Wiosny Ludów, zwany też parkiem Róż
Kwiecień 2022. Gorzów. Park Wiosny Ludów, zwany też parkiem Róż  Fot. FZ / Agencja Wyborcza.pl

Park Górczyński

Powstał w latach 90. i znajduje się w największej dzielnicy miasta, Górczynie. Świetne miejsce na spacery; wzdłuż alejek jest mnóstwo zieleni i kwiatów.

Park kieszonkowy na os. Słonecznym

Wśród budynków mieszkalnych na skrzyżowaniu ul. Słonecznej i placu Słonecznego znajduje się zielona przystań. A w niej trawniki, ławeczki o niecodziennym kształcie i kolorowy mural z kwietnymi motywami. Wieczorem park kieszonkowy oświetlają rozwieszone lampki.

Rezerwat Murawy Gorzowskie

To blisko 80 hektarów popoligonowych terenów na północ od os. Słonecznego, na Wieprzycach. W 2000 r. odkryto tam rzadkie gatunki roślin: murawy kserotermiczne, czyli trawiaste rośliny pochodzące ze śródziemnomorskich stepów. Są wśród nich też gatunki zagrożone. Od tego czasu to obszar chroniony, ale dostępne dla spacerowiczów.

Park im. Henryka Siemiradzkiego

Tuż przy centrum Gorzowa znajduje się blisko 10-hektarowy park, a w nim oprócz bogatej flory amfiteatr, platforma widokowa oraz słynne Schody Donikąd.

Park Siemiradzkiego po remoncie. Grudzień 2019
Park Siemiradzkiego po remoncie. Grudzień 2019  Fot. DARIUSZ BARAŃSKI

Szlak pieszo-rowerowy wzdłuż Kłodawki

Długi szlak ciągnie się od ujścia Kłodawki do Warty do ul. Chodkiewicza. Oprócz otoczonych roślinnością ścieżek znajdziemy tam plenerową siłownię czy place zabaw.

Park Słowiański

To największy park w Gorzowie. Znajduje się w jego północno-zachodniej części i ma 37 ha. Tutaj znajdziemy mnóstwo ścieżek, "Fyrtel", czyli drewniany domek dla dzieci i oczywiście sporo roślin, w tym jedyny w mieście okaz korkowca amurskiego, rzadkiego rosyjskiego drzewa używanego do produkcji mebli oraz korków.

Ogród dendrologiczny przy Muzeum Lubuskim 

Ponad stuletni ogród znajdziemy przy willi Gustawa Schroedera, będącej aktualnie siedzibą Muzeum Lubuskiego. Wśród alejek podzielonego na kilka części trzyhektarowego obszaru znajdziemy ok. 150 gatunków drzew i krzewów.

Park Kopernika

Kiedyś był tu cmentarz miejski, teraz została po nim kaplica ewangelicka z XIX w. W parku Kopernika rosną cisy, jesiony i lipa, a jednym z jej najciekawszych punktów jest właśnie remontowana fontanna. Dzieło gorzowskiego architekta Mieczysława Rzeszewskiego, uruchomione po raz pierwszy w 1975 r.

Fontanna w parku Kopernika
Fontanna w parku Kopernika  Fot. gorzow.pl

Park Czechówek 

Tu spotkamy topole, brzozy, sosny i leszczyny, a także sarnę lub dzika. 34-hektarowy park powstał w 1927 r. i jest położony na skraju miasta. Dojedziemy do niego, jadąc w kierunku Santoka.

Park 750-lecia

To najmłodszy z dziewięciu gorzowskich parków. Założono go w 2004 r., z okazji 750-lecia miasta. Roślinność dopiero tu rozkwita, ale na przybyłych czekają buki, brzozy oraz metasekwoje chińskie czy ambrowce amerykańskie.

Na Wasze propozycje czekamy do 6 maja pod adresem listy@gorzow.agora.pl.

CZYTAJ TEŻ: Pokaż zielone miejsca z klimatem w zielonym regionie. Czas na Superregiony i Supermiasta

Supermiasta 2022
CZYTAJ WIĘCEJ
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Kiedyś Pewex był najbardziej zielonym miejscem w każdym większym mieście.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0