Nasi żużlowcy pokonali w kolejnym sparingu aktualnych mistrzów Polski. Niestety przez najbliższe dziewięć dni do pierwszego meczu PGE Ekstraligi będziemy drżeli o zdrowie jednego z liderów Stali. Dobrze, że choć pierwsze badania wykonane przez lekarzy nie potwierdziły żadnych złamań. Duńczyk Anders Thomsen ma bardzo obolały lewy nadgarstek.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Razem ze Spartą pojawił się w środę, 30 marca w Gorzowie Bartłomiej Kowalski. To bohater zimowej sagi transferowej. Junior pozował już w bluzie Stali, ale ostatecznie kontrakt podpisał z wrocławską drużyną.

To właśnie Kowalski narozrabiał w dziewiątym wyścigu. W trakcie jazdy uderzył w motocykl Andersa Thomsena i spowodował jego dość groźny upadek, za co został wykluczony. Duńczyk ze Stali dość długo leżał pod bandą, ale w końcu wstał. Zjeżdżając do parkingu, pozdrawiał kibiców. Lewa ręka zaczynała jednak puchnąć, dlatego pojechał prosto do szpitala na badania. W pierwszym momencie mówiło się nawet o złamaniu nadgarstka. Na szczęście to zostało sprostowane.

Środa, 30 marca 2022 r. Sparing żużlowców: MOJE BERMUDY STAL GORZÓW - BETARD SPARTA WROCŁAW 47:42
Środa, 30 marca 2022 r. Sparing żużlowców: MOJE BERMUDY STAL GORZÓW - BETARD SPARTA WROCŁAW 47:42  Fot. Radosław Łogusz / Agencja Wyborcza.pl

„Anders odczuwa ból w lewej dłoni. Pierwsze przeprowadzone badania lekarskie nie wykazały jednak żadnych złamań. Trzymamy kciuki za szybki powrót na tor" – lepsze wieści przekazał gorzowski klub.

Po wykluczeniu Rosjan ze światowych i polskich zmagań zmieniono regulamin PGE Ekstraligi. Broniąca złota Sparta za nieobecnego Artioma Łagutę może stosować przez cały sezon zastępstwo zawodnika i z takiego rozwiązania korzysta też w sparingach. Siłę ognia ma jednak mniejszą.

Patrzmy jednak na zawodników Stali. Kolejny raz wysoką formę i dużą szybkość u progu sezonu potwierdził Szymon Woźniak.

– O Bartka Zmarzlika też nie musimy się martwić. W tej chwili nie potrzebuje więcej startów. Martin Vaculik też idzie w dobrą stronę – powiedział nasz trener Stanisław Chomski.

Zmarzlik w trzecim sparingu znów pojawił się tylko w dwóch wyścigach i wyłącznie wygrywa. Licząc Kryterium Asów, kapitan Stali Gorzów ma już na koncie 11 zwycięstw biegowych z rzędu. Faktycznie wygląda imponująco.

Bardzo cieszy agresywna i coraz skuteczniejsza jazda powracającego do Gorzowa juniora Mateusza Bartkowiaka. Dzisiaj przywiózł za sobą m.in. Brytyjczyka Taia Woffindena, który ewidentnie miał na sparingu piknikowy nastrój, bo chętnie pozował do fotografii z kibicami. – Obsada drugiego numeru młodzieżowca to aktualnie nasz spory problem – przyznał trener Chomski.

Środa, 30 marca 2022 r. Sparing żużlowców: MOJE BERMUDY STAL GORZÓW - BETARD SPARTA WROCŁAW 47:42
Środa, 30 marca 2022 r. Sparing żużlowców: MOJE BERMUDY STAL GORZÓW - BETARD SPARTA WROCŁAW 47:42  Fot. Radosław Łogusz / Agencja Wyborcza.pl

Oskar Hurysz jest kontuzjowany, Oliwier Ralcewicz to jeszcze nie ten poziom, a Oskar Paluch wejdzie do gry w czerwcu, gdy skończy 16 lat. Nie było go na meczu ze Spartą, bo w tym czasie startował w turnieju Zaplecza Kadry Juniorów w Rawiczu, gdzie w dość ciekawej stawce zajął znakomite drugie miejsce. Wygrał Sebastian Szostak z Ostrowa Wlkp., który pokonał Palucha w biegu dodatkowym. Wcześniej młodzi zawodnicy zgromadzili po 12 pkt.

Wracając na „Jancarza", często u boku trenera Chomskiego widzieliśmy Duńczyka Patricka Hansena. – To chłopak chłonący wiedzę. Fajnie, że mamy go u siebie – stwierdził gorzowski szkoleniowiec. – Jego rywalizacja z Wiktorem Jasińskim przyniesie drużynie wyłącznie dobre rzeczy.

Środa, 30 marca 2022 r. Sparing żużlowców: MOJE BERMUDY STAL GORZÓW - BETARD SPARTA WROCŁAW 47:42
Środa, 30 marca 2022 r. Sparing żużlowców: MOJE BERMUDY STAL GORZÓW - BETARD SPARTA WROCŁAW 47:42  Fot. Radosław Łogusz / Agencja Wyborcza.pl

Towarzyski rewanż ze Spartą ma być rozegrany już w czwartek, 31 marca. Ciekawe, czy ten pojedynek dojdzie do skutku, bo na najbliższe godziny we Wrocławiu ma załamać się pogoda. Są zapowiadane obfite opady deszczu i deszczu ze śniegiem.

MOJE BERMUDY STAL GORZÓW - BETARD SPARTA WROCŁAW 47:42

STAL: Szymon Woźniak 12+1 bonus (2,3,2,2,3), Anders Thomsen 4+1 (2,2,u/ns,-), Martin Vaculik 8 (3,2,d,3), Patrick Hansen 6+1 (2,d,1,0,2,1), Bartosz Zmarzlik 6 (3,3,-,-), Oliwier Ralcewicz – nie startował, Mateusz Bartkowiak 5+1 (3,2,d,0), Wiktor Jasiński 6+3 (2,1,1,d,2).

SPARTA: Tai Woffinden 8 (1,1,3,3), zastępstwo zawodnika, Gleb Czugunow 7+2 bonusy (0,1,0,2,1,3), Daniel Bewley 9+1 (0,3,3,1,2), Maciej Janowski 9 (1,1,3,1,3), Bartłomiej Kowalski 8+1 (w,3,d,w,2,2,1), Mateusz Panicz 1 (1,w,-,-).

OSTATNI PRZEDSEZONOWY SPARING STALI GORZÓW:

  • czwartek, 31 marca, godz. 15: Sparta Wrocław – Stal Gorzów

PROGRAM 1. KOLEJKI PGE EKSTRALIGI 2022:

piątek, 8 kwietnia

godz. 18, Eleven Sports, Zielona-energia.com Włókniarz Częstochowa – Fogo Unia Leszno

godz. 20.30, Eleven Sports, MOJE BERMUDY STAL GORZÓW – Motor Lublin

niedziela, 10 kwietnia

godz. 16, Canal+ Sport 5, Arged Malesa Ostrów Wlkp. – Zooleszcz GKM Grudziądz

godz. 19.15, Canal+ Sport 5, Betard Sparta Wrocław – Apator Toruń

PROGRAM 2. KOLEJKI:

sobota, 16 kwietnia

godz. 18, Eleven Sports, Apator Toruń – Arged Malesa Ostrów Wlkp.

godz. 20.30, Eleven Sports, Zooleszcz GKM Grudziądz – Betard Sparta Wrocław

niedziela, 17 kwietnia

godz. 16.30, Canal+ Sport 5, Fogo Unia Leszno – MOJE BERMUDY STAL GORZÓW

godz. 19.15, Canal+ Sport 5, Motor Lublin – Zielona-energia.com Włókniarz Częstochowa

Podane godziny rozpoczęcia meczów to czas startu zawodników do pierwszego biegu. Próba toru z udziałem żużlowców obu drużyn rozpoczyna się 30 minut wcześniej.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat