W sobotnich towarzyskich jazdach z zielonogórzanami na stadionie im. Edwarda Jancarza Bartosz Zmarzlik pojawił się na torze tylko dwa razy, a pozostałe starty oddał Wiktorowi Jasińskiemu, który po zakończeniu wieku juniora chce pokazać, że to jemu należy się na PGE Ekstraligę miejsce w formacji U24.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Po tygodniu treningów, w sobotnie popołudnie gorzowscy żużlowcy rozpoczęli serię meczów sparingowych, a na początek pojawił się na „Jancarzu", tym razem pierwszoligowy Falubaz Zielona Góra.

- Do ligi wszyscy głównie spoglądają w niebo i szukają dobrej pogody, w tym roku bardzo sprzyjającej, a także odpowiedniej jakości torów - opowiadał trener Stali Stanisław Chomski. - Byłem bardzo zadowolony, że gdy zaprosiliśmy zawodników na nasz stadion, od razu trafili na odpowiednio przygotowaną po zimie i budowie odwodnienia liniowego nawierzchnię, do której można się już pasować do meczów o stawkę, a nie trochę na siłę, tylko zaliczać kolejne okrążenia. Każdy trenuje w miarę potrzeb. Dobraliśmy wartościowych sparingpartnerów, aby te jazdy w czterech też były jak najbardziej pożyteczne. Praca wre, bo nawet najlepiej przygotowany sprzętowo żużlowiec nie zrobi w lidze kompletu punktów bez jazdy.

Żużlowy zespół Moje Bermudy Stal Gorzów w sezonie 20222
Żużlowy zespół Moje Bermudy Stal Gorzów w sezonie 20222  Fot. Facebook.com/Stal Gorzów

Po spadku, w Falubazie przede wszystkim brakuje ikony tego klubu Patryka Dudka, który pozostał w PGE Ekstralidze, zasilając Apatora Toruń. Na towarzyskie jazdy do Gorzowa nie przyjechał też weteran Piotr Protasiewicz, wciąż odczuwający skutki wypadku na jednym z pierwszych treningów.

Falubaz interesuje wyłącznie powrót do ekstraklasy. Po wyrzuceniu z polskich rozgrywek rosyjskich zawodników, Stal jest wskazywana jako jeden z faworytów do złotego medalu. Jak lubuskie ekipy poradzą sobie z tymi celami, będziemy się przyglądać w najbliższych miesiącach. Liga startuje 8 kwietnia.

Sobotnie ściganie rozpoczęło się od groźnego upadku w drugim wirażu. Postawiło tam motocykl Krzysztofa Buczkowskiego, startującego w tym sezonie w zielonogórskich barwach. Doświadczony zawodnik wywrócił też gorzowianina Szymona Woźniaka. Na szczęście obaj żużlowcy wstali o własnych siłach, a w powtórce Woźniak stoczył piękny, zwycięski pojedynek z Australijczykiem Rohanem Tungatem.

Świetny był też wyścig dziewiąty, w którym lepiej wystartowali goście - Tungate i Czech Jan Kvech. Na dystansie pokonali ich jednak szybki Woźniak oraz bardzo pewny dzisiaj Duńczyk ze Stali Anders Thomsen.

Nie odkryjemy Ameryki, wróżąc, że o sile gorzowskiej drużyny w nadchodzącym sezonie znów będzie stanowić czwórka seniorów, która od razu pokazała dużo jakości.

Kto jeszcze za chwilę, w trakcie zmagań ligowych, pomoże nieco odciążyć naszych liderów? Z pewnością liczymy na punkty, przynajmniej w biegach młodzieżowych, Mateusza Bartkowiaka, wracającego do Stali z wypożyczenia do Grudziądza.

Ciekawe, jakie będą losy obsady formacji U24. Sprowadzony Duńczyk Patrick Hansen na razie nie ma łatwo, bo dopiero przejeżdża pierwsze okrążenia w życiu na „Jancarzu", a Wiktor Jasiński, który został w Gorzowie z zamiarem walki o skład, pokazał dzisiaj, że nie ma zamiaru nikomu ustępować pola. Z tej zdrowej rywalizacji może wyjść coś wartościowego.

Jeden start dostał Oskar Paluch. On 16 lat skończy 7 czerwca i wtedy będzie brany pod uwagę do ligowego składu. Niech ściga się cało i zdrowo, bo już na teraz jest zdecydowanie naszą opcją juniorską numer dwa.

W niedzielę, 27 marca o godz. 14 stalowcy pojadą rewanż w Zielonej Górze.

MOJE BERMUDY STAL GORZÓW - STELMET FALUBAZ ZIELONA GÓRA 51:39

STAL: Szymon Woźniak 10 (3,1,3,3), Anders Thomsen 10+1 bonus (3,3,2,2), Martin Vaculik 9 (1,3,2,3), Patrick Hansen 5+2 (0,1,1,2,1), Bartosz Zmarzlik 6 (3,3,-,-), Oliwier Ralcewicz 0 (0,0,0,0), Mateusz Bartkowiak 4 (3,0,1), Wiktor Jasiński 6 (2,1,3), Oskar Paluch 1 (1).

FALUBAZ: Rohan Tungate 6 (2,2,1,1), Jan Kvech 4+3 bonusy (1,1,0,0,2), Krzysztof Buczkowski 8 (w,2,3,3), Mateusz Tonder 2 (2,0,-,-,t), Max Fricke 7 (2,2,3,-), Dawid Rempała 10+1 (2,1,0,2,3,2), Fabian Ragus 1+1 (1,-,-,0), Damian Pawliczak 1 (1,w,w), Nile Tufft (0,t).

POZOSTAŁE PRZEDSEZONOWE SPARINGI STALI GORZÓW:

niedziela, 27 marca, godz. 14: Falubaz Zielona Góra - Stal Gorzów

środa, 30 marca, godz. 17: Stal Gorzów - Sparta Wrocław

czwartek, 31 marca, godz. 15: Sparta Wrocław - Stal Gorzów

PROGRAM 1. KOLEJKI PGE EKSTRALIGI 2022:

piątek, 8 kwietnia

godz. 18, Eleven Sports, Zielona-energia.com Włókniarz Częstochowa - Fogo Unia Leszno

godz. 20.30, Eleven Sports, MOJE BERMUDY STAL GORZÓW - Motor Lublin

niedziela, 10 kwietnia

godz. 16, Canal+ Sport 5, Arged Malesa Ostrów Wlkp. - Zooleszcz GKM Grudziądz

godz. 19.15, Canal+ Sport 5, Betard Sparta Wrocław - For Nature Solutions Apator Toruń

PROGRAM 2. KOLEJKI:

sobota, 16 kwietnia

godz. 18, Eleven Sports, For Nature Solutions Apator Toruń - Arged Malesa Ostrów Wlkp.

godz. 20.30, Eleven Sports, Zooleszcz GKM Grudziądz - Betard Sparta Wrocław

niedziela, 17 kwietnia

godz. 16.30, Canal+ Sport 5, Fogo Unia Leszno - MOJE BERMUDY STAL GORZÓW

godz. 19.15, Canal+ Sport 5, Motor Lublin - Zielona-energia.com Włókniarz Częstochowa

Podane godziny rozpoczęcia meczów to czas startu zawodników do pierwszego biegu. Próba toru z udziałem żużlowców obu drużyn rozpoczyna się 30 minut wcześniej.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej