Wojna na Ukrainie. Organizatorzy żużlowego cyklu o mistrza świata podjęli decyzję, że zaplanowany na 9 lipca turniej w Togliatti w Rosji nie odbędzie się. - W obliczu niezwykle niepokojących wydarzeń na Ukrainie, nie ma możliwości, aby ta impreza się odbyła - przekazała Międzynarodowa Federacja Motocyklowa.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Agresja Rosji zszokowała wszystkich, również ludzi sportu. Reprezentacja Polski w piłce nożnej nie zagra z Rosją barażowego meczu do mistrzostw świata, pochodzący z Gorzowa Sebastian Świderski, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej zapowiedział, że nie ma możliwości, aby w obecnej sytuacji męska kadra siatkarzy poleciała na mistrzostwa świata do Rosji.

„W imieniu środowiska polskiej siatkówki oświadczam, że wobec inwazji na Ukrainę nie widzimy obecnie możliwości rywalizacji sportowej z drużynami z Rosji i państw popierających agresję Kremla. Nasze stanowiska motywujemy względami moralnymi i troską o bezpieczeństwo polskich sportowców. Nie możemy pozostawać obojętni wobec bezprecedensowej agresji, której ofiarą pada dziś Ukraina." - napisał Świderski do prezydentów Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej (FIVB) oraz Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowej (CEV).

Rosja traci też żużlowy turniej Grand Prix, który 9 lipca miał się odbyć w Togliatti.

„W obliczu niezwykle smutnych i niepokojących wydarzeń na Ukrainie, Międzynarodowa Federacja Motocyklowa (FIM), światowy organ zarządzający sportem motocyklowym, wraz z Discovery Sports Events, promotorem serii FIM Speedway Grand Prix potwierdzają, że w obecnych okolicznościach nie jest możliwe zorganizowanie turnieju FIM Speedway GP MFR – Togliatti, który pierwotnie miał się odbyć 9 lipca. Organizator wydarzenia został już poinformowany. Myśli całej rodziny Speedway GP są z wszystkimi cierpiącymi w wyniku sytuacji na Ukrainie." - poinformowali organizatorzy.

W 2022 r., w cyklu Grand Prix będziemy mieli czterech Polaków. Broniącego srebrnego medalu, kapitana Stali Gorzów Bartosza Zmarzlika, a także Macieja Janowskiego, Patryka Dudka oraz Pawła Przedpełskiego. Z zagranicznych żużlowców Stali o mistrza świata powalczą Słowak Martin Vaculik i Duńczyk Anders Thomsen.

W Polsce są zaplanowane cztery turnieje GP: 14 maja w Warszawie, 25 czerwca w Gorzowie, 27 sierpnia we Wrocławiu oraz 1 października w Toruniu.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej