Polacy w Tbilisi zakończyli zmagania porażkami ze Słowacją, Gruzją i Białorusią, i zajęli czwarte miejsce w turnieju kwalifikacyjnym. A już w najbliższy weekend większość kadrowiczów czeka turniej finałowy Pucharu Polski.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W składzie Polaków na turniej eliminacyjny w Tbilisi znaleźli się Oskar Szymonik i Przemysław Brończyk z Alfy Gorzów.

Rywalizację na pływalni w stolicy Gruzji nasza reprezentacja waterpolo rozpoczęła od porażki z bardzo mocnym zespołem Słowacji. Nasi południowi sąsiedzi wygrali 25:6. Dzień później nie do zatrzymania okazali się gospodarze, którzy zdobyli 22 bramki, tracąc przy tym tylko jedną. Do siatki rywali trafił Aleksander Ozga – jedyny reprezentant Polski, który na co dzień występuje poza granicami naszego kraju (w bardzo mocnej lidze węgierskiej).

Po tym meczu straciliśmy szansę na awans do mistrzostw Europy. Na zakończenie turnieju, w starciu o trzecie miejsce w grupie, lepsi okazali się Białorusini, wygrywając całe spotkanie 17:10.

– Z Tbilisi wracamy bez awansu, ale mocno wierzę w tych chłopaków i w ich rozwój. Kadra została bardzo odmłodzona, ale to perspektywiczni zawodnicy i liczę, że za kilka lat zaczną się dobijać do szerokiej europejskiej czołówki. W Polskim Związku Pływackim bardzo chcemy rozwijać wszystkie dyscypliny i piłka wodna jest dla nas bardzo ważna – powiedziała nowa prezes PZP Otylia Jędrzejczak.

Podobnego zdania jest trener polskiej drużyny Donat Oleksów: – Jestem pełen nadziei na przyszłość. Mamy plany na najbliższe dwa lata. Przede wszystkim chcemy, żeby w tym cyklu chłopcy zwiększyli swoją masę mięśniową i wtedy będzie można rozmawiać o ewentualnym awansie.

Po powrocie do kraju wielu reprezentantów Polski nie będzie miało zbyt wiele czasu na odpoczynek. Już w trakcie najbliższego weekendu czeka ich występ w kolejnej ważnej imprezie – tym razem klubowej. Na obiekcie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego rozegrany zostanie turniej Final Six Pucharu Polski w piłce wodnej. Ćwierćfinały (Polonia Bytom – KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, Waterpolo Poznań – Alfa Gorzów) i półfinały, w których zwycięzcy ćwierćfinałów zmierzą się z ŁSTW Ocmer Politechnika Łódzka oraz AZS Uniwersytetem Warszawskim, odbędą się 26 lutego, a wielki finał zaplanowano na następny dzień.

POLSKA - SŁOWACJA 6:25 (1:5, 3:6, 2:7, 0:7)

Bramki dla Polski: Oskar Szymonik 2, Przemysław Rudziński 2, Bartłomiej Kowalewski 1, Radosław Paczyna 1.

POLSKA: Paweł Lis, Paweł Handze - Bartłomiej Kowalewski, Aleksander Ozga, Jan Oleksów, Igor Piecuch, Oskar Szymonik, Radosław Paczyna, Kacper Ślusarczyk, Bartosz Borkowski, Przemysław Rudziński, Mateusz Bomba, Andrzej Maciejewski.

POLSKA - GRUZJA 1:22 (0:8, 1:7, 0:2, 0:5)

Bramka dla Polski: Aleksander Ozga.

POLSKA: Paweł Lis, Paweł Handze - Bartłomiej Kowalewski, Aleksander Ozga, Jan Oleksów, Igor Piecuch, Emil Kalata, Radosław Paczyna, Kacper Ślusarczyk, Bartosz Borkowski, Przemysław Rudziński, Mateusz Bomba, Przemysław Brończyk.

POLSKA - BIAŁORUŚ 10:17 (2:3, 4:6, 2:4, 2:4)

Bramki dla Polski: Andrzej Maciejewski (4), Bartłomiej Kowalewski (3), Aleksander Ozga (2), Radosław Paczyna.

POLSKA: Paweł Lis, Paweł Handze - Bartłomiej Kowalewski, Aleksander Ozga, Jan Oleksów, Przemysław Rudziński, Oskar Szymonik, Radosław Paczyna, Kacper Ślusarczyk, Bartosz Borkowski, Przemysław Brończyk, Mateusz Bomba, Andrzej Maciejewski.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej