Nie wiesz, co robić 5 czerwca? Sprawdź się w dyscyplinie sportowej, będącej kombinacją pływania, kolarstwa i biegania.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To już druga edycja zawodów Samsung River Triathlon Series. W tym roku będzie aż sześć etapów cyklu. Pierwszy 5 czerwca w Gorzowie, następnie we Wronkach (19 czerwca), Koninie (3 lipca), Kole (24 lipca), Międzychodzie (14 sierpnia) i Uniejowie (28 sierpnia).

W czasie zawodów w Gorzowie część z pływaniem będzie rozgrywać się na rzece Warcie.

Cykl Samsung River Triathlon Series to propozycja dla wszystkich, którzy zawodowo lub amatorsko uprawiają sport.

Zawodnicy mogą rywalizować na jednym z dwóch dystansów: „ćwiartka" – 1/4 IM  na którą składają się: 950 m pływania, 45 km jazdy rowerem i 10,55 km biegu  oraz dla rozpoczynających przygodę z triathlonem - 1/8 IM na który składa się: 475 m pływania, 22,5 km jazdy na rowerze oraz 5,275 km biegu.  

Na obu dystansach można wystartować zarówno indywidualnie, jak i w sztafecie.

Po każdym etapie, jak i w klasyfikacji końcowej całego cyklu najlepsi zawodnicy i zawodniczki w swoich kategoriach wiekowych oraz open na każdym dystansie zostaną udekorowani.

Współorganizatorem gorzowskiego etapu zawodów jest miasto wraz z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji.

Udział w drugiej edycji cyklu Samsung River Triathlon Series można zgłosić drogą elektroniczną. Link do zapisów znajduje się tutaj.

Triathlon od 2000 r. jest dyscypliną olimpijską. Sport ten bywa określany mianem trójboju, a polega na rywalizacji czasowej i wytrzymałościowej w ramach trzech rodzajów aktywności: pływania, kolarstwa oraz biegu. Kluczowe znaczenie ma w nim szybkość, wytrzymałość oraz wysoka sprawność we wszystkich trzech częściach triathlonu.

Początki historii tego sportu sięgają Francji lat dwudziestych XX w. Pierwsze oficjalne zawody odbyły się w 1974 r. w San Diego. W 1989 r. triathlon zyskał miano dyscypliny olimpijskiej, a pojawił się na igrzyskach w Sydney w 2000 r.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej