Jak daleko zajdzie chodziarka AZS AWF Gorzów, która w kwietniu skończy 18 lat, w tej chwili jeszcze nie wiemy. W kategoriach młodzieżowych jest jednak bezkonkurencyjna. Właśnie zdobyła szóste złoto mistrzostw Polski w karierze i pobiła kolejny rekord życiowy. Nagrodą będzie start w drużynowych mistrzostwach świata w chodzie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

3. Drużynowe Mistrzostwa Świata w Chodzie Sportowym w Omanie odbędą się na początku marca. Wystartują tam najlepsi seniorzy, ale również zawodniczki i zawodnicy w kategorii U20. Wśród nich gorzowianka Magdalena Żelazna.

Pierwsza radość była już miesiąc temu, podczas zawodów kwalifikacyjnych w Spale. To tam trzeba było na 5 km uzyskać minimum 24 minuty i 30 sekund.

- Nie mogę uwierzyć w to, co się wydarzyło. Minimum na drużynowe mistrzostwa świata zrobione, doskonała życiówka 23 minuty i 55 sekund, która jest dodatkowo najlepszym wynikiem w historii na tym dystansie. Jestem niezwykle szczęśliwa, że plan udało się wykonać w 100 procentach - przekazała wtedy nasza młoda lekkoatletka.

Na halowe mistrzostwa Polski U18 i U20, rozgrywane w nowym, pięknym obiekcie w Rzeszowie, Żelazna jechała w roli zdecydowanej faworytki i nie zawiodła. Wygrała rywalizację na 3 km z dużą przewagą. To już jej szóste złoto rangi mistrzowskiej, licząc występy w hali i na otwartych stadionach.

Wynik 13.55,79 to jej kolejny rekord życiowy. Rekord Polski na tym dystansie wynosi 12.55,68.

- Wygrywanie nie może się znudzić. Fajnie, że te starty są dodatkowo podparte dobrymi wynikami. Teraz wszystkie siły koncentruję już na starcie w Omanie - powiedziała Żelazna.

Drugi medal dla Gorzowa zdobył 17-letni Jakub Pestka. Biegacz AZS AWF w finale 300 metrów w kategorii U18 zajął trzecie miejsce, z rekordem życiowym 35,39 s.

Alicja Kaczmarek będzie walczyć na 800 metrów

Ważna zmiana w karierze biegaczki z Gorzowa. Alicja Kaczmarek pozostaje zawodniczką ALKS AJP, ale zmienia dystans i trenera. Przypomnijmy, że to młodsza siostra Natalii Kaczmarek, złotej i srebrnej medalistki igrzysk olimpijskich w Tokio.

- Przez sześć lat naszej pracy zdobyliśmy osiem złotych, dwa srebrne i jeden brązowy medal mistrzostw Polski, srebrny medal mistrzostw świata juniorów oraz szóste miejsca na mistrzostwach świata Europy juniorów w biegu na 400 metrów przez płotki. Była to dość owocna współpraca. Ala, trzymam za ciebie mocno kciuki - przekazał jej dotychczasowy szkoleniowiec Tomasz Saska.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Jarosław Kurski poleca
Więcej