Pierwsze "gorzowskie" złote serduszko, voucher prezydenta Gorzowa oraz kask żużlowy od przewodniczącego rady miasta to fanty, które wylicytowano w niedzielę za największe kwoty podczas 30. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na Starym Rynku. Przez niespełna trzy godziny do puszki na scenie trafiło ponad 40 tys. zł, a to dopiero początek wielkiego liczenia.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Tegoroczny finał orkiestry był inny niż zwykle. Z uwagi na obostrzenia sanitarne organizatorzy zrezygnowali z występów muzycznych i koncertu gwiazd. Również pogoda mocno skomplikowała sytuację. Przez wielką wichurę i niską temperaturę czas działania sceny na Starym Rynku w Gorzowie skrócono. Mimo to od godz. 17 do 20 z powodzeniem udało się przeprowadzić wiele licytacji.

Wśród fantów, które cieszyły się największym zainteresowaniem, były gadżety przekazane przez sportowców i gorzowskie kluby sportowe. Wśród nich koszulki z autografami, żużlowe plastrony, piłki i proporczyki. Do ich licytowania namawiali m.in. żużlowiec Bartosz Zmarzlik i lekkoatletka Kornelia Lesiewicz. Na scenie był również Sebastian Wierzbicki, organizator biegu „Policz się z cukrzycą" (przez wichurę został przełożony na niedzielę, 6 lutego) oraz Jerzy Sobolewski, inspirator turnieju piłkarskiego radnych. Nie zabrakło lekarzy oddziału okulistyki gorzowskiego szpitala.

Najważniejsze licytacje wieczoru rozpoczęły się po godz. 18.30. Jako pierwsze licytowano złote gorzowskie serduszko – zwycięzca zadeklarował 7 tys. zł. Licytacja kasku żużlowego, przekazanego przez przewodniczącego rady miasta Jana Kaczanowskiego, przyniosła WOŚP 3 tys. zł. Przed godz. 20 na scenie pojawił się prezydent miasta Jacek Wójcicki, który osobiście namawiał do licytacji vouchera na jego wizytę u zwycięzcy z niespodzianką. Licytacja trwała kilkanaście minut, rozpoczęła się od kwoty 500 zł, by ostatecznie osiągnąć 7 tys. zł.

30. Finał WOŚP. Licytacja złotego gorzowskiego serduszka przyniosła Orkiestrze 7 tys. zł
30. Finał WOŚP. Licytacja złotego gorzowskiego serduszka przyniosła Orkiestrze 7 tys. zł  Fot. Łukasz Kulczyński / Urząd Miasta Gorzowa

Zwyciężył przedstawiciel firmy Activ.com. To rekordowa kwota za fant, przygotowany przez Jacka Wójcickiego w ciągu siedmiu lat jego prezydentury.

Punktualnie o godz. 20 poszybowało „Światełko do nieba", w tym roku dedykowane zmarłej niedawno radnej, gorzowiance Grażynie Wojciechowskiej, która przez 29 lat wspierała WOŚP. Światełko poprzedziło wspomnienie radnej w filmie, który zgromadzeni na Starym Rynku mogli obejrzeć na telebimie.

Mimo niesprzyjającej pogody gorzowska scena zgromadziła wiele osób, które aktywnie uczestniczyły w licytacjach.

W Gorzowie w 30. finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy udział wzięło ponad 450 wolontariuszy z trzech sztabów - z klubu "U Szefa", u harcerzy i w I Liceum Ogólnokształcącym.

30. Finał WOŚP zagrał 30 stycznia 2022 r. dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Tym razem fundacja zbiera pieniądze na sprzęt okulistyczny do szpitali w całej Polsce. Do północy w całej Polsce zebrano ponad 136 mln zł.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej