Dwie nowe lokalizacje pojawią się na mapie cyklu Speedway Euro Championship. Gospodarzami zmagań o tytuł indywidualnego mistrza Europy w 2022 r. będą Rybnik, Güstrow, Łódź oraz Pardubice. Pierwsza runda odbędzie się 2 lipca.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

SEC to czterorundowy cykl, w którym zawodnicy mierzą się o tytuł najlepszego żużlowca Starego Kontynentu oraz o przepustkę (dla zwycięzcy) do Grand Prix na kolejny rok.

Dzięki zajęciu miejsc w Top 5 SEC 2021 pewnymi udziału w tegorocznych zmaganiach są Duńczycy Mikkel Michelsen i Leon Madsen, Patryk Dudek, Piotr Pawlicki oraz Brytyjczyk Daniel Bewley. O pozostałe miejsca zawodnicy będą walczyć podczas rund kwalifikacyjnych, które odbędą się 30 kwietnia (Stralsund oraz Równe), 7 maja (Debreczyn) oraz 21 maja (Nagyhalasz). Finałowa runda kwalifikacyjna – SEC Challenge – zostanie rozegrana 18 czerwca w mieście Krško.

Walka o tytuł rozpocznie się w Rybniku. To już czwarty raz, gdy cykl SEC zawita na stadion tamtejszego ROW-u. Następnie zawodnicy udadzą się do Güstrow, gdzie zmagania na krótkim, technicznym torze przyciągają na trybuny tysiące kibiców.

- Z naszej strony nie musieliśmy się długo zastanawiać, czy będziemy ponownie gościć SEC. W końcu obok GP jest to impreza o najwyższej klasyfikacji w Niemczech. SEC będzie wielką atrakcją na naszym stadionie, obok klasyków na Wielkanoc i Zielone Świątki. Poza tym nasz klub ma w planach skupić się bardziej na pracy z młodzieżą i będziemy uczestniczyć tylko w Speedway Team Cup i Lidze Północnej, aby promować naszych juniorów - powiedział Torsten Jürn, prezes klubu z Güstrow.

Trzecia runda indywidualnych mistrzostw Europy odbędzie się w Łodzi. Otwarty w 2018 r. stadion po raz pierwszy będzie areną zmagań cyklu SEC. Moto Arena może pomieścić ponad 10 tys. osób, a rekordzistą tamtejszego toru jest Duńczyk Peter Kildemand.

Finałowa runda Speedway Euro Championship 2022 zostanie rozegrana w Pardubicach. Finał SEC będzie częścią tradycyjnego żużlowego weekendu w Czechach, który zostanie zakończony rozegraniem turnieju o Zlatą Prilbę – Złoty Kask miasta Pardubice.

TERMINARZ SEC 2022:

  • 2 lipca - Rybnik,
  • 6 sierpnia - Güstrow (Niemcy),
  • 3 września - Łódź,
  • 23 września - Pardubice (Czechy).
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej