Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przygotowało wykaz miejsc prowadzenia kontroli autobusów oraz kierowców autobusów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek.

Wykaz ten zawiera zestawienie punktów z terenu kraju wraz z numerami telefonów kontaktowych, gdzie można uzyskać informacje na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autobusów i kierowców.

Poniżej znajdziecie informacje, gdzie takich kontroli dokonuje się w województwie lubuskim.

Dobrym rozwiązaniem jest poinformowanie policjantów o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu można uniknąć dłuższego oczekiwania na przyjazd patrolu policji.

Policjanci przede wszystkim sprawdzają stan ogumienia w autobusie, jego zużycie, sprawność systemów hamowania i kierowania, wyposażenie pojazdu w gaśnice i apteczkę oraz sprawne oświetlenie.

W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek usterek czy niesprawności technicznej, która może rzutować na bezpieczeństwo podróżujących, mundurowi zatrzymują dowód rejestracyjny pojazdu. Wiąże się to z koniecznością naprawy i podstawieniem sprawnego autokaru.

Każdorazowo podczas kontroli sprawdzany jest stan trzeźwości kierowcy autokaru oraz jego stan psychofizyczny, dlatego policjanci kontrolują również tachografy, na których zarejestrowany jest czas pracy i odpoczynku kierowcy. Kiedy funkcjonariusze nie stwierdzą żadnych nieprawidłowości, dzieci mogą wsiąść do autokaru i ruszyć w bezpieczną podróż.

Jednocześnie na stronie www.bezpiecznyautobus.gov.pl można sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu: dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.