Gorzowski Rynek Hurtowy 14 stycznia 1997 r. został zarejestrowany jako spółka akcyjna. - Dwudziesty piąty rok życia większości osób wydaje się pewną granicą, pożegnaniem okresu nauki i rozpoczęciem odpowiedzialnego, dorosłego życia. Myślę, że tak jest i z naszą spółką - powiedziała z Agata Dusińska, prezes GRH.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Spółka najbardziej jest kojarzona z targowiskiem, z popularnym w Gorzowie ryneczkiem przy Jerzego. Tam w poniedziałki, środy i piątki oraz soboty można kupić głównie warzywa i owoce, a co najważniejsze, od okolicznych producentów rolnych.

To tu można kupić, wraz z certyfikatem pochodzenia, jeden z symboli Gorzowa – renetę landsberską. Sporym zainteresowaniem cieszy się też pchli targ, gdzie można kupić lub wymienić przedmioty dla jednych zbędne, dla innych bardzo pożądane.

Życie na ryneczku przy Jerzego nie ogranicza się do handlu. GRH organizuje związane z porami roku dodatkowe imprezy: jarmarki, targi, wystawy czy festiwale. To tu, dzięki współpracy z gorzowskim „gastronomikiem", powstał „barszcz po gorzowsku", a warzyw i owoców z targowiska, przetworzonych przez młodych kucharzy w pyszne potrawy, mogli spróbować m.in. kierowcy MZK, gorzowskie mamy, uczestnicy koncertów „Dobry wieczór Gorzów" czy pionierzy miasta.

Gorzowski rynek
Gorzowski rynek  Fot. Gorzowski Rynek Hurtowy

Spółka utrzymuje również czystość na jednej z turystycznych wizytówek miasta – nadwarciańskich bulwarach.

Głównym przedmiotem działalności spółki jest jednak prowadzenie i zarządzanie rynkiem hurtowym. Przez sześć dni w tygodniu, między drugą a siódmą rano, do magazynów GRH trafiają dostawy warzyw i owoców od dużych producentów, które są tu chętnie kupowane przez drobnych kupców.

Spółką kierowało sześciu mężczyzn - Jan Koniarek, Andrzej Pawlik, Ryszard Bronisz, Mariusz Domaradzki, Marcin Bartold i Bogusław Bukowski W 2019 r. stery GRH objęła kobieta. Obecna prezes Agata Dusińska jest też członkiem rady nadzorującej działalność ogólnopolskiego stowarzyszenia Polskie Rynki Hurtowe.

- Pandemia i aura nie pozwalają nam na specjalne uczczenie jubileuszu, ale zorganizujemy go, gdy tylko będzie to możliwe – zapewniła prezes Dusińska.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej