Julia Olszewska, kajakarka AZS AWF Gorzów, laureatką nagrody "Nadzieje olimpijskie im. Eugeniusza Pietrasika".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ta nagroda przyznawana jest młodym sportowcom i ich szkoleniowcom, którzy w danym roku osiągnęli znaczące sukcesy podczas międzynarodowych zawodów rangi mistrzostw świata, Europy lub Pucharu Świata w dyscyplinach olimpijskich, a którzy nie uczestniczyli dotąd w igrzyskach olimpijskich.

Nosi ona imię Eugeniusza Pietrasika – wiceprezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, prezesa Polskiej Fundacji Olimpijskiej, orędownika sportu dzieci i młodzieży, szefa polskiej misji olimpijskiej na Igrzyska Olimpijskie w Atlancie w 1996 r. Podczas ceremonii otwarcia – 20 lipca 1996 r. – wkroczył on na czele polskiej ekipy na Stadion Olimpijski, zasłabł i pomimo prowadzonej reanimacji zmarł po przewiezieniu do szpitala.

Decyzją zarządu PKOl w kategorii kobiet wyróżnienie otrzymała Julia Olszewska, 21-letnia kajakarka AZS AWF Gorzów, studentka Zamiejscowego Wydziału Kultury Fizycznej, prowadzona przez trenera Marka Zacharę.

Fot. Archiwum AZS AWF Gorzów

Olszewska pływa w składzie kajakowej osady K4 na dystansie 500 metrów i wraz z koleżankami w 2021 r. sięgnęła po mistrzostwo Europy w kategorii U23, a na seniorskich mistrzostwach świata w Kopenhadze otarła się o podium, kończąc finał A na czwartym miejscu.

W kategorii mężczyzn zwyciężył Jakub Majchrzak – siatkarz Szkoły Mistrzostwa Sportowego PZPS w Spale.

Nagrodę w imieniu Julii Olszewskiej odebrał trener Zachara. Kajakarka z gorzowskiego klubu aktualnie przebywa na zgrupowaniu kadry narodowej we włoskim Livigno.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej