W prognozach pogody ponownie widzimy w nocy po kilka stopni mrozu. To najgorsza wiadomość dla potrzebujących. Bezdomni często nie mają gdzie się schronić. Nie bądźmy obojętni na los takich ludzi.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Miejsc przebywania osób bezdomnych nie brakuje – mówił podkom. Grzegorz Jaroszewicz, rzecznik gorzowskiej policji. – Bezdomni wybierają na noclegi miejsca osłonięte od deszczu i wiatru. Mundurowi spotykają ich w pustostanach lub altanach. Nikt nie powinien być obojętny, gdy widzi osobę potrzebującą. W każdym przypadku informujmy o tym służby. Niektórzy nie chcą jednak pomocy, twierdząc, że doskonale sobie radzą. Po czasie dają się jednak przekonać. Korzystają z zaoferowanej pomocy, zmieniają tryb życia, szukają pracy. Są to jednak decyzje, których nie podejmują z dnia na dzień.

Bezdomni zimą, w czasie mroźnych dni, szczególnie są narażeni na wychłodzenie organizmu. Stan hipotermii spowodowany zbyt długim oddziaływaniem niskich temperatur na organizm może powodować poważne uszkodzenie ciała lub nawet śmierć, dlatego też ważne jest aby w tym szczególnym okresie zadbać o bezpieczeństwo osób potrzebujących pomocy.

Można to zrobić, nie wychodząc z domu, wykorzystując aplikację mobilną pod nazwą Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, która w realny sposób wpływa na poprawę naszego bezpieczeństwa. Dzięki tej aplikacji możemy również pomagać. Pamiętajmy, że w katalogu dostępnych zagrożeń prócz tych, które dotykają nas bezpośrednio, są również takie, które mogą mieć wpływ na zdrowie i życie innych osób. Wśród tych zagrożeń wyróżnić można kategorię „osoba bezdomna wymagająca pomocy".

Lista miejsc w Lubuskiem, w których bezdomni uzyskają pomoc
Lista miejsc w Lubuskiem, w których bezdomni uzyskają pomoc  Źródło: LUW

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej