Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Gorzowskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zakończyło jedną z najważniejszych inwestycji w mieście i jedną z największych w historii firmy.

- Musieliśmy zdecydować się na działania na tak dużą skalę, aby zapewnić naszym mieszkańcom bezpieczeństwo zaopatrzenia w wodę - mówił Bogusław Andrzejczak, prezes gorzowskiego PWiK.

Inwestycję „Przebudowa sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej w rejonie mostu kolejowego w Gorzowie", za ponad 8 mln zł, zrealizowała firma Wuprinż z Poznania.

- Siedem metrów pod ziemią poprowadzono prawie 500 metrów rury wodociągowej o średnicy 600 milimetrów i dwie rury kanalizacyjne o długości około 440 metrów każda, o średnicy 450 milimetrów - opowiadał szef PWiK w Gorzowie. - Dlaczego dwie? Do takiego wniosku doszli nasi technicy, aby mieć taką rezerwę na wypadek ewentualnych, niespodziewanych zdarzeń. O tym, że nie była to prosta sprawa, świadczy fakt, że nie wszyscy podwykonawcy mieli takie maszyny, aby dokonać przewiertów dla rur o sporych średnicach.

Stare rury zniknęły z mostu kolejowego, a nowe, za pomocą specjalistycznego sprzętu do przewiertów pod dnem rzeki, zostały poprowadzone pod rzeką Wartą. W ten sposób połączyły ulice Garbary i Fabryczną.

Dzięki temu można doprowadzić wodę z ujęcia w Siedlicach, zlokalizowanego wzdłuż lewego brzegu rzeki Warty, naprzeciw Czechowa. Nowym rurociągiem będą też odprowadzane ścieki z południowej części Gorzowa.

- W ten sposób zagwarantujemy zaopatrzenie w wodę naszych mieszkańców i okoliczne gminy. Do tego potrzebna była tak wyjątkowa, bardzo poważna inwestycja - dodał Bogusław Andrzejczak.

W 2022 r. PWiK za ok. 3 mln zł chce wymienić rury na os. Staszica - na ul. Mościckiego i Baczyńskiego. W czasie planowanego przez miasto remontu ulicy, prace będą również wykonywane na Kosynierów Gdyńskich.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.