Po latach obietnic bez żadnego pokrycia, nareszcie w sprawie bardzo wysłużonego stadionu piłkarskiego przy ul. Olimpijskiej w Gorzowie mamy jakiś konkret. Radni zarezerwowali w budżecie na 2022 r. 240 tys. zł na rozpoczęcie prac projektowych. Pierwszy etap modernizacji miałby się rozpocząć w 2023 r.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Od dawna problemów ze swoim obiektem nie mają gorzowscy żużlowcy. Stadion przy ul. Śląskiej jest cały czas dodatkowo unowocześniany. W budżecie na 2022 r. znów widzimy ok. miliona złotych na zakup nowej bandy pneumatycznej oraz modernizację oświetlenia na potrzeby telewizji.

Dobrze, że w końcu o innych inwestycjach sportowych w Gorzowie przestaliśmy tylko mówić, a za chwilę będziemy się nimi chwalić. Obok basenu Słowianki rośnie porządna hala widowisko-sportowa, przy Krasińskiego kończy się budowa pięknego kompleksu lekkoatletycznego, na którym mamy już „zaklepane" mistrzostwa Polski seniorów w 2023 r.

Tylko piłkarze nożni nie mają jakoś szczęścia do decyzji rządzących. Tułają się po niższych ligach, a ponad 90-letni stadion przy Olimpijskiej staje się coraz bardziej wysłużonym zabytkiem.

Czy to się w najbliższych latach zmieni?

Żużel znów będzie miał w Gorzowie wielką imprezę, bo miasto zdecydowało się na wydanie milionów na powrót na „Jancarza" cyklu Grand Prix. W kontekście dyskusji o żużlu i zdecydowanej roli przewodniej tej dyscypliny w Gorzowie również padły pytania o inne sporty.

Dostaliśmy wtedy ważne deklaracje: hale i boiska dla młodzieży za symboliczną złotówkę, dalszy wzrost nakładów finansowych na sport, a także start z tworzeniem porządnej bazy dla piłki nożnej w Gorzowie.

- Tu liczę, że nasze kluby się dogadają, bo miasto chciałoby, aby na jednym obiekcie działały Warta i Stilon - mówił prezydent Jacek Wójcicki.

Zawrzało, gdy okazało się, że na stadion przy Krasińskiego jednak nie wrócą piłkarze Warty, a obiekt ma służyć wyłącznie lekkoatletom.

Przy okazji, ponownie usłyszeliśmy, że: - Władze miasta zmierzają do tego, aby w Gorzowie powstał stadion piłkarski, który mógłby zabezpieczyć wszelkie potrzeby gorzowskich klubów piłkarskich odnośnie rozgrywek ligowych powyżej trzeciej ligi. W tej sprawie padła już publiczna deklaracja. W 2022 roku miasto chce zlecić wykonanie projektu przebudowy tego stadionu, który powinien spełniać wymogi nawet ekstraklasowe. Ta inwestycja mogłaby rozpocząć się w 2023 lub 2024 roku i realizowana w etapach przez trzy, cztery lata - mówił Wiesław Ciepiela, rzecznik urzędu miasta.

Mały krok w stronę konkretnych działań został zrobiony na budżetowej sesji rady miasta. Na liście autopoprawek zgłoszonych i przyjętych przez radnych znalazło się 240 tys. zł na przygotowanie dokumentacji modernizacji stadionu przy ul. Olimpijskiej.

- Czy komuś to podoba się czy nie, nie będzie sportu w Gorzowie bez lepszego futbolu i zmodernizowanego stadionu piłkarskiego. Teraz zaczniemy od projektu, a w 2023 roku będzie można wbić pierwszą łopatę pod budowę pierwszej trybuny - mówił Jerzy Synowiec, radny Gorzowa, wspierający piłkarski Stilon.

Miasto na modernizację stadionu piłkarskiego, tak jak w przypadku innych obiektów, chce zdobyć fundusze zewnętrzne.

Przypomnijmy, że aktualnie piłkarska Warta przygotowuje się do rundy wiosennej, gdzie będzie się bronić przed spadkiem z trzeciej ligi, a Stilon jest liderem lubuskiej czwartej ligi i głównym faworytem do awansu o klasę wyżej.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej