Przyszłoroczne rozgrywki PGE Ekstraligi przyniosą nowy format rozgrywania fazy finałowej, dzięki temu zwiększy się liczba spotkań w żużlowej ekstraklasie. Pytanie tylko, czy ta nowość to najszczęśliwszy pomysł?
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W sezonie 2022 do fazy play-off awansuje prawie cała liga, bo aż sześć zespołów z ośmiu walczących, a nie cztery, jak to było do tej pory. Oznaczać to będzie, że w systemie rozgrywek pojawią się tzw. mecze ćwierćfinałowe.

Czy to dobry pomysł? Nie czeka nas w fazie zasadniczej zbyt wiele pojedynków o przysłowiową pietruszkę? Przekonamy się za kilka miesięcy. Do tej pory dobra jazda przez prawie cały sezon dawała przynajmniej awans do najlepszej czwórki. Tym razem jedna kontuzja, które w żużlu nie są rzadkością, a potrafią wszystko zrujnować, np. zepchnie pierwszy zespół w sezonie zasadniczym nawet na szóstą pozycję.

W dwumeczach ćwierćfinałach zmierzą się zespoły w następującej konfiguracji:

  • pierwsza drużyna w tabeli z szóstą,
  • druga z piątą,
  • trzecia z czwartą.

Do półfinałów awansują trzej zwycięzcy ćwierćfinałów oraz jedna drużyna, która przegrała dwumecz, jednak uzyskała najlepszy bilans punktów meczowych lub w następnej kolejności biegowych. Przy równości punktów meczowych i biegowych o kolejności w klasyfikacji decyduje wyższa pozycja drużyny w końcowej tabeli po części zasadniczej rozgrywek.

Półfinałowe zmagania to mecze zwycięskiej drużyny w ćwierćfinałach z przegraną z najlepszym bilansem (tzw. lucky loser) oraz drugiego zespołu z trzecim w tej fazie. W tym przypadku awans do finału PGE Ekstraligi uzyskają triumfatorzy półfinałów, a pokonani zmierzą się w spotkaniach o trzecie miejsce.

Łącznie kibice obejrzą 70 meczów. Faza zasadnicza pozostanie bez zmian i będzie liczyć 14 rund (mecz i rewanż). To daje 56 transmitowanych spotkań na tym etapie rozgrywek. Ćwierćfinały, półfinały oraz finały i spotkania o trzecie miejsce to kolejne 14 pojedynków. Wszystkie mecze tradycyjnie będzie można obejrzeć na żywo w nSport+ oraz Eleven Sports.

W sezonie 2021 mistrzem Polski została Sparta Wrocław, drugi był Motor Lublin, a trzecia Stal Gorzów. Z PGE Ekstraligi spadł Falubaz Zielona Góra, a awans wywalczyła ekipa z Ostrowa Wielkopolskiego.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej