Bułgarka Borisława Christowa i Amerykanka Courtney Hurt, posiadająca również paszport Bośni i Hercegowiny, w tym sezonie mają stanowić o sile zespołu koszykarek z Gorzowa. Dzisiaj w stolicy nie było na nie mocnych. Christowa zdobyła 25 pkt, a Hurt - 23 pkt. Ograliśmy Polonię 84:73.

Na początek trzeciej serii spotkań w Energa Basket Lidze Kobiet doszło do dużej niespodzianki w Sosnowcu, gdzie Zagłębie wysoko pokonało aktualne mistrzynie Polski z Gdyni 87:74. Arka przegrała pierwszy raz w fazie zasadniczej krajowych rozgrywek od lutego 2019 r.

Po 20 minutach gry gospodynie prowadziły 46:41, jednak po zmianie stron Arka, w której brakowało kontuzjowanej Megan Gustafson, zagrała koncertowo i serią 14:0 wyszła na prowadzenie 55:51. Gdy wydawało się, że zespół trenera Gundarsa Vetry pójdzie za ciosem, stało się odwrotnie. Kolejne minuty Zagłębie wygrało aż 33:6 i ostatecznie po raz pierwszy w historii występów w ekstraklasie pokonało utytułowane rywalki z Gdyni. Dla Sosnowca Nina Bogicević rzuciła 20 pkt, a po 19 dodały Aishah Sutherland i Sarah Sagerer. Dla Arki 19 pkt zdobyła Morgan Bertsch.

W ostatni czwartek gorzowianki przegrały swój pierwszy mecz w fazie grupowej EuroCup w Lublinie 59:79. Zostały w tym mieście na dłużej, aby w niedzielę przenieść się do stolicy i tam zagrać w lidze z beniaminkiem.

Żeńska koszykówka na poziomie ekstraklasy wracała dzisiaj do Warszawy po 21 latach przerwy. Polonia przegrała dwa swoje dotychczasowe pojedynki w EBLK w Polkowicach i Gdyni, ale w obu tych spotkaniach powalczyła.

Historyczne dla zawodniczek ze stolicy spotkanie otworzyła punktami 21-latka Martyna Leszczyńska, a dalej w pierwszej kwarcie gospodynie wygrywały nawet 14:7, gdy gorzowianki miały olbrzymie problemy ze skutecznością (2/10 z gry). Sygnał do odrabiania strat dała serią punktową Borisława Christowa. Po 10 minutach Bułgarka miała na koncie 9 pkt, a Courtney Hurt - 8. Przegrywaliśmy minimalnie 20:22.

W czasie dłuższej przerwy ekipa ze stolicy nadal wygrywała, tym razem jednym punktem. Nasze kluczowe koszykarki w tym sezonie, czyli Christowa i Hurt, miały łącznie na koncie 26 pkt, a cały gorzowski zespół 37. Zupełnie bezbarwna w meczu EuroCup Stephanie Jones, która dołączyła do drużyny w miniony czwartek, tuż przed spotkaniem w Lublinie, tym razem zaczęła zapisywać w statystykach pozytywy. Po dwóch kwartach dzisiaj w Warszawie miała 2 pkt (1/4 z gry), ale do tego 8 zbiórek (12 w całym pojedynku) i 4 asysty. Na minus aż 5 strat Amerykanki.

Jakość przebywających prawie cały czas na boisku liderek z Gorzowa zaczęła mieć jeszcze większe znaczenie od trzeciej kwarty, gdzie zespół gości zaczął uciekać rywalkom. W konsekwencji w ostatnich 10 minutach mieliśmy już ten pojedynek pod kontrolą.

Na koniec dzisiejsze linijki statystyczne naszych gwiazd: Christowa - 37 minut, 25 pkt, 10/20 z gry, 8 zbiórek, 2 asysty, 2 bloki, 1 przechwyt, 3 straty oraz Hurt - 38 minut, 23 pkt, 8/12 z gry, 9 zbiórek, 4 asysty, 1 przechwyt, 1 strata.

W najbliższy czwartek, 21 października, o godz. 18 nasze koszykarki rozegrają w swojej hali drugi mecz w EuroCup. Będziemy gościć rywalki z Białorusi. Kolejne spotkanie ligowe czeka gorzowianki w niedzielę, 24 października. Również o godz. 18 podejmiemy AZS UMCS Lublin.

SKK POLONIA WARSZAWA - POLSKASTREFAINWESTYCJI ENEA GORZÓW 73:84

KWARTY: 22:20, 16:17, 19:27, 16:20.

POLONIA: Goodwin 20 (1 x 3), Sosnowska 12, Leszczyńska 10 (1), Pawłowska 8 (1), Mistygacz oraz Gorsić 9, Knight 8 (1), Preihs 4, Bucyk 2, Siemienas, Janczak.

POLSKASTREFAINWESTYCJI: Christowa 25 (3 x 3), Hurt 23, Matkowska 6 (2), Johnson 4, Tichonienko 2 oraz Owczarzak 14 (1), Duchnowska 6 (2), Jones 4, Dźwigalska.

WYNIKI Z 3. KOLEJKI:

Polonia Warszawa - POLSKASTREFAINWESTYCJI ENEA GORZÓW 73:84, Zagłębie Sosnowiec - VBW Arka Gdynia 87:74.

• 11. Katarzynki Toruń 1 1 45:79

Osiem czołowych zespołów po sezonie zasadniczym zagra w fazie play-off o mistrzostwo Polski. Pozostałe drużyny zakończą rozgrywki. Ekipa z 11. miejsca straci prawo gry w EBLK w sezonie 2022/23.