Kapitan Stali Gorzów Bartosz Zmarzlik, w kategorii Najlepszy Polski Zawodnik Sezonu wygrał po raz szósty z rzędu! Czy jednak po tym, co wyprawia 26-latek na torach żużlowych, kogoś to dziwi? Na tegorocznej gali PGE Ekstraligi Zmarzlik doskonale poradził sobie także w innej roli - współgospodarza studia Canal+.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Strój sportowy czy żużlowy to zdecydowanie mój żywioł, ale przyznaję, że z biegiem lat i większym doświadczeniem, w garniturze też czuję się znacznie pewniej - opowiadał Zmarzlik. - Są dni, kiedy warto go założyć i spotkać się z ludźmi sportu w ten inny, bardziej uroczysty sposób. Świetnie, że żużel w Polsce ma taką szansę i galę na miarę najlepszej ligi świata.

Kibice przyznawali głosy bohaterom sezonu 2021 PGE Ekstraligi od 5 do 27 września. Wcześniej Kapituła Gali PGE Ekstraligi, na czele z Tomaszem Gollobem, wskazała kandydatów do nagród w pięciu kategoriach.

Najlepszym polskim zawodnikiem okazał się – zdaniem kibiców – Bartosz Zmarzlik ze Stali Gorzów. Zmarzlik wygrał swoją kategorię z Maciejem Janowskim i Januszem Kołodziejem.

- Pierwszy Szczakiel był unikalny, wszystko co dzieje się po raz pierwszy smakuje najlepiej. Gratuluję Artiomowi Łagucie za ten sezon. Dziękuję za głosy, w domu układam „Szczakiele" rok po roku - powiedział Zmarzlik.

W kolekcji ma aż sześć statuetek dla najlepszego polskiego zawodnika i również dwa „Szczakiele" dla najlepszego juniora. Wśród młodzieżowców Zmarzlik wygrywał w 2015 i 2016 r.

Jeśli chodzi o najlepszego zawodnika zagranicznego PGE Ekstraligi 2021, to bezdyskusyjnie triumfował indywidualny mistrz świata, Artiom Łaguta ze Sparty Wrocław, który w pokonanym polu pozostawił Jasona Doyle'a z Unii Leszno i Martina Vaculika ze Stali Gorzów. Nasz obcokrajowiec nie był obecny na Gali PGE Ekstraligi ze względu na kontuzję barku.

Na najlepszego juniora minionego sezonu kibice wybrali Jakuba Miśkowiaka, któremu nagrodę wręczał Marcin Gortat, były koszykarz NBA, coraz mocniej nakręcony na żużel. Żużlowiec Włókniarza Częstochowa zdeklasował konkurencję w swojej kategorii. Na drugim miejscu znalazł się Wiktor Lampart, a trzeci był Mateusz Cierniak – obaj z lubelskiego Motoru.

Niespodzianką sezonu 2021 w PGE Ekstralidze został – zdaniem kibiców – Paweł Przedpełski z Apatora Toruń. W tej kategorii fani nie byli jednomyślni. Torunianin wyprzedził drugiego zawodnika, Daniela Bewley'a ze Sparty Wrocław zaledwie o 0,45 pkt procentowego. Trzecim w tej kategorii był Jakub Miśkowiak.

Na najlepszego trenera/menedżera sezonu kibice wybrali Jacka Ziółkowskiego z Motoru Lublin. Drugie miejsce zajął Stanisław Chomski ze Stali Gorzów.

Ponadto przyznano nagrodę Ekstraligi Żużlowej w postaci „Złotego Szczakiela" dla Marka Cieślaka, byłego trenera reprezentacji Polski.

Z kolei redakcja sportowa Canal+ uznała, że najlepszym wyścigiem sezonu był 14. bieg meczu Motoru Lublin ze Spartą Wrocław, którego bohaterem został Daniel Bewley.

Jak co roku, uhonorowano też drużynowego mistrza Polski na żużlu. W sezonie 2021 nagrodę otrzymał zespół Sparty Wrocław.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Jarosław Kurski poleca
Więcej