Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

28 września obchodziliśmy Światowy Dzień Jabłka. Dla Gorzowskiego Rynku Hurtowego to święto oznacza rozpoczęcie sprzedaży renety landsberskiej. Sadzonkę tego drzewka, jednego z symboli naszego miasta, będzie można nabyć już w najbliższy piątek.

– Zapraszamy w piątek 1 października, kilka minut po godz. 8, na ryneczek przy Jerzego. Każdy nabywca sadzonki tej jabłoni, najsmaczniejszej wśród renet, otrzyma certyfikat pochodzenia drzewka – informuje Agata Dusińska, prezes GRH.

Reneta landsberska została wyhodowana w naszym mieście w 1840 r. przez radcę prawnego Theodora Heinricha Ottona Burchardta, syna nadburmistrza Landsberga. Jest bardzo mało wymagającą odmianą. Jeżeli tylko posadzimy ją w warunkach, jakie preferuje, będzie owocowała i zdrowo rosła.

Owoce renety landsberskiej są zwykle duże lub średnie (8–10 cm), mają kulisto-stożkowy kształt i są nieco spłaszczone. Ich skórka jest gładka, tłusta, ma zielono-żółtą barwę i jest pokryta delikatnym pomarańczowym rumieńcem. Miąższ jabłek jest delikatny, kruchy, soczysty i słodko-winny. Doskonale nadaje się na szarlotkę, soki lub wino.

Sad renety landsberskiej  w Zespole Szkół Ogrodniczych na ZieleńcuSad renety landsberskiej w Zespole Szkół Ogrodniczych na Zieleńcu Fot. Daniel Adamski / Agencja Gazeta

Dojrzałość zbiorczą owoce osiągają w październiku, a do spożycia najlepsze są w grudniu lub styczniu.

Jabłko to symbol polskiego rolnictwa. Jest jednocześnie jednym z najpopularniejszych owoców w kraju i na świecie. Co czwarte jabłko w Europie pochodzi właśnie z Polski.

Jabłko zawiera mnóstwo cennych witamin oraz błonnika. Pozytywnie wpływa na odporność, regenerację organizmu, trawienie, zęby, a poza tym obniża poziom cholesterolu oraz minimalizuje ryzyko wystąpienia miażdżycy.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.