Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Województwo lubuskie wybierało w 2020 r. siatkarza 50-lecia. Wygrał Sebastian Świderski, wychowanek Znicza Gorzów, a potem jeden z najlepszych graczy w historii Stilonu Gorzów i reprezentacji Polski. Od dzisiaj nowy prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Na Świderskiego głosowało 88 delegatów walnego zgromadzenia sprawozdawczo-wyborczego, dwóch się wstrzymało od głosu, nikt nie był przeciwny.

Sebastian Świderski w narodowych barwach w latach 1996-2011 rozegrał 322 spotkania. W reprezentacji Polski juniorów zdobywał mistrzostwa Europy i świata. W seniorskiej kadrze wywalczył wicemistrzostwo świata. Dwukrotnie reprezentował Polskę na igrzyskach olimpijskich.

Grał w klubach polskich i zagranicznych: Stilonie Gorzów, Zaksie Kędzierzyn-Koźle, Perugii Volley i Lube Banca Macerata. W dorobku Świderskiego są trzy mistrzostwa Polski, pięć Pucharów Polski, wicemistrzostwo Włoch, dwa Puchary Włoch, Superpuchar Włoch.

Świderski ma za sobą także doświadczenie trenerskie w klubach Fart Kielce i Zaksa Kędzierzyn-Koźle. Jako asystent Daniela Castellaniego zdobył Puchar Polski, brązowy i srebrny medal mistrzostw kraju i czwarte miejsce w Lidze Mistrzów. Pracując samodzielnie, wywalczył Puchar Polski.

Po zakończeniu kariery trenerskiej pozostał w kędzierzyńskim klubie, obejmując stanowisko dyrektora sportowego. W roku 2015 został prezesem Zaksy. Za jego kadencji zespół zdobył trzy mistrzostwa Polski, dwa Puchary Polski, dwa Superpuchary Polski, a pięknym podsumowaniem tego pasma sukcesów było zwycięstwo w Lidze Mistrzów w maju 2021 r.

- Ten wielki triumf skłonił mnie do tego, aby zrobić następny krok w mojej karierze, stanąć w szranki o fotel prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Ruszam z myślą, aby rozmawiać ze wszystkimi, spróbować zjednoczyć bardzo podzielone nasze środowisko - powiedział wychowanek gorzowskiej siatkówki.

Świderski jest magistrem zarządzania, a studia ukończył na Uniwersytecie Szczecińskim. Obecnie studiuje podyplomowo MBA (Master of Business Administration).

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.