44-letni Sebastian Świderski, wychowanek gorzowskiej siatkówki, jest jednym z kandydatów na prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej w kadencji 2021-25 i ma duże szanse na zwycięstwo.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Województwo lubuskie wybierało siatkarza 50-lecia w 2020 r. Wygrał Sebastian Świderski, wychowanek Znicza Gorzów, a potem jeden z najlepszych graczy w historii Stilonu Gorzów i reprezentacji Polski. Od kilku lat prezes Zaksy Kędzierzyn-Koźle, jednego z najbardziej utytułowanych klubów siatkarskich w kraju. Zaksa w maju 2021 r. sięgnęła po wielki sukces, wygrała Ligę Mistrzów.

- Ten wielki triumf skłonił mnie do tego, aby zrobić następny krok w mojej karierze, stanąć w szranki o fotel prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Ruszam z myślą, aby rozmawiać ze wszystkimi, spróbować zjednoczyć, bardzo podzielone, nasze środowisko - powiedział wychowanek gorzowskiej siatkówki.

Świderski zdecydował się na start w wyborach niedawno, ale z miejsca stał się jednym z najpoważniejszych kandydatów do kierowania całą polską siatkówką. Został rekomendowany przez zarząd Opolskiego Wojewódzkiego Związku Piłki Siatkowej.

Na pewno jest faworytem kibiców. W ankiecie przeprowadzonej przez portal Strefa Siatkówki Świderski dostał ponad 1400 głosów, 64 proc. całości.

Z kim będzie rywalizował Świderski? Lista pozostałych kandydatów na prezesa PZPS w kadencji 2021-2025 poniżej:

  • Ryszard Czarnecki - rekomendowany przez zarząd Dolnośląskiego Wojewódzkiego Związku Piłki Siatkowej,
  • Jacek Kasprzyk - rekomendowany przez zarząd Polskiego Związku Piłki Siatkowej,
  • Andrzej Lemek - rekomendowany przez zarząd Małopolskiego Wojewódzkiego Związku Piłki Siatkowej,
  • Tomasz Paluch - rekomendowany przez zarząd Lubuskiego Wojewódzkiego Związku Piłki Siatkowej,
  • Konrad Piechocki - rekomendowany przez zarząd Łódzkiego Wojewódzkiego Związku Piłki Siatkowej,
  • Witold Roman - rekomendowany przez zarząd Mazowiecko-Warszawskiego Wojewódzkiego Związku Piłki Siatkowej.

Prawo wyboru władz PZPS posiada 90 delegatów wyłonionych przez związki wojewódzkie.

Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze Delegatów PZPS odbędzie się 27 i 28 września w Warszawie. Zjazd będzie miał formę hybrydową, czyli stacjonarną i online.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej