Nowy trener polskiej kadry żużlowej Rafał Dobrucki zaskoczył składem, który zabiera do Dyneburga na Łotwie, gdzie w piątek i sobotę odbędą się półfinały czwartej edycji Speedway of Nations. Obok Bartosza Zmarzlika nie pojawi się Maciej Janowski, a Dominik Kubera. Obowiązkowe miejsce zawodnika U21 wypełni Jakub Miśkowiak.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Najwyższy priorytet na sezon 2021 to złoty medal Speedway of Nations - zapowiadał Rafał Dobrucki, gdy obejmował żużlową reprezentację po Marku Cieślaku. - To cel, do którego będziemy zmierzać. Po tą wygraną z różnych względów Polakom nie udało się wcześniej sięgnąć.

Trzy poprzednie edycji SoN wygrywali Rosjanie. Polacy zdobywali dwa srebrne i jeden brązowy medal. Niedawno okazało się, że nie będzie czwartej żużlowej wojny polsko-rosyjskiej, bo obrońcy złota tym razem oddają je bez walki na torze. Emil Sajfutdinow i Artiom Łaguta ogłosili, że odpuszczają starty w Speedway of Nations. Skład Rosji na półfinał na Łotwie to drugi garnitur zawodników i brak pewności, czy w ogóle awansują do wielkiego finału.

Dwa półfinały SoN 2021 odbędą się w piątek 17 września i sobotę 18 września w Dyneburgu na Łotwie. Start turniejów, gdzie zobaczymy 14 reprezentacji, w oba dni o godz. 18 czasu polskiego. Czołowa trójka z każdego półfinału awansuje do dwudniowego finału, gdzie czekają już gospodarze - Brytyjczycy. Walka o medale jest zaplanowana na 16 i 17 października w Manchesterze.

Polacy powalczą o finał w piątek. Bez problemów powinni awansować dalej razem z Duńczykami i Szwedami, choć ta ostatnia reprezentacja nie jest pewna startu Fredrika Lindgrena, który w weekend uczestniczył w koszmarnym wypadku w czasie turnieju Grand Prix w Vojens.

- Potrzebuję paru dni, aby stwierdzić, czy moja spuchnięta ręka będzie wystarczająco silna, aby trzymać kierownicę i bezpiecznie ścigać się na motocyklu. Szczęście, że dmuchana banda uchroniła mnie od poważniejszych obrażeń - powiedział Lindgren.

Bartosz Zmarzlik (Stal Gorzów) i Dominik Kubera (Motor Lublin) przed chwilą zakończyli rywalizację w półfinale play-offów w PGE Ekstralidze, a teraz pojadą razem dla Polski. Obowiązkowe miejsce dla żużlowca do 21 lat zajmie na Łotwie Jakub Miśkowiak z Włókniarza Częstochowa. Oczywiście na finał w Manchesterze trener Dobrucki może dokonać zmian. W odwodzie pozostają Maciej Janowski (Sparta Wrocław) i Wiktor Lampart (Motor Lublin). Nie zakładamy, żeby Polakom w półfinale miała się stać jakaś krzywda.

W drugim półfinale zdecydowanymi faworytami będą Australijczycy. O pozostałe dwie przepustki zapewne powalczą Francuzi, Rosjanie, Niemcy i Łotysze.

CZYTAJ TEŻ: Stal w Lublinie pojechała nieco lepszy półfinał niż w domu. To jednak Motor będzie walczył o złoto [ZDJĘCIA]

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej