Dzielimy się ostatnimi, bardzo ważnymi dla nas wieściami z Japonii. Kobieca sztafeta 4 x 400 m na drugim miejscu w finale olimpijskim. Na pierwszej zmianie pobiegła pochodząca z Górzysk koło Drezdenka Natalia Kaczmarek.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jest więc srebrny medal, którego mała cząstka leci też do Gorzowa, bo 23-letnia Natalia Kaczmarek swoją karierę zaczynała u nas, w ALKS AJP, a od kilku lat reprezentuje AZS AWF Wrocław. Z tego klubu trafiła do "Aniołków Matusińskiego", czyli elitarnego grona zawodniczek walczących na 400 m.

Po wspaniałym złocie w Tokio sztafety mieszanej 4 x 400 m w sobotę Polki przegrały tylko z Amerykankami. Pobiegły naprawdę świetnie. Mają więc srebro, tak samo jak na mistrzostwach świata w 2019 r. Są multimedalistkami igrzysk olimpijskich. To pierwszy medal biało-czerwonej kobiecej sztafety 4 x 400 m w historii igrzysk.

Natalia Kaczmarek – 50,21 s, Iga Baumgart-Witan – 49,99 s, Małgorzata Hołub-Kowalik – 49,89 s, Justyna Święty-Ersetic – 50,44 s. To orientacyjne, doskonałe wyniki na sobotnich poszczególnych zmianach uzyskane przez polską sztafetę. Z tego wyszedł nowy rekord Polski – 3.20,53 s (poprzedni wynik – 3.21,89 s). Medal wędruje też do Anny Kiełbasińskiej, która pobiegła w eliminacjach.

– Nie byłam z siebie zadowolona za występy indywidualne – opowiadała Natalia Kaczmarek. – Dlatego dzisiaj powiedziałam sobie, że muszę pobiec najlepiej, jak potrafię, aby dziewczyny na kolejnych zmianach miały lżej. Wspaniała sprawa, na papierze to nie wynikało, a jednak jesteśmy drugie, przed Jamajką. Są dwa medale. Srebro i złoto. Coś niebywałego.

Sierpień 2021 r. Polska ekipa lekkoatletek biegająca 400 metrów. W Tokio panie zdobyły złoto w sztafecie mieszanej 4 x 400 metrów i srebro w sztafecie kobiecej 4 x 400 metrów
Sierpień 2021 r. Polska ekipa lekkoatletek biegająca 400 metrów. W Tokio panie zdobyły złoto w sztafecie mieszanej 4 x 400 metrów i srebro w sztafecie kobiecej 4 x 400 metrów  Fot. Instagram / Kornelia Lesiewicz

Całe igrzyska olimpijskie w Tokio ostatecznie oglądała z boku niespełna 18-letnia Kornelia Lesiewicz z AZS AWF Gorzów. Oto jak pożegnała się z Japonią: – Udział w sztafecie 4 x 400 m na igrzyskach tym razem nie był dla mnie. Tym razem, bo dopiero wszystko przede mną! Nie jest tak, że nie jestem w formie, bo biegam cały czas na swoim poziomie. W gazie jestem już od stycznia i mimo że organizm jest już trochę wyczerpany, to ja kumuluję siłę na mistrzostwa świata U20 w Nairobi, po których w końcu odetchnę i się porządnie zregeneruję. Cały czas byłam z dziewczynami i bardzo trzymałam kciuki za ich finał. Doping wszystkich niósł sztafetę po kolejne marzenia.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej