Słyszałeś o rezerwacie "Gorzowskie Murawy", ale jeszcze tam nie byłeś? Wyjątkowa okazja zobaczenia tego pięknego miejsca razem z innymi nadarza się w sobotę, 17 lipca, podczas kolejnego spaceru po Gorzowie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Spacer tradycyjnie rozpoczyna się w sobotę o godz. 10, a punkt zbiórki to Stary Rynek, tuż obok fontanny Pauckscha. Spacery są prowadzone bez względu na warunki pogodowe. Jedynym powodem do odwołania i przełożenia wydarzenia będzie intensywna burza i ulewny deszcz w godzinie rozpoczęcia spaceru.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny dla uczestników, organizatorem jest miasto Gorzów przy współpracy z oddziałem PTTK Ziemia Gorzowska. Przewodnikiem na każdym spacerze będzie Zbigniew Rudziński, doświadczony turysta, krajoznawca, podróżnik i alpinista. Autor przewodników turystycznych.

Podczas najbliższego spaceru, gdzie konieczne będzie skorzystanie z transportu publicznego, organizator przygotuje dla uczestników bezpłatnie bilety MZK.

Spacer zaplanowany na sobotę, 17 lipca, nosi tytuł „Nasza gorzowska egzotyka". Tym razem będzie można pospacerować po rezerwacie „Gorzowskie Murawy".

To wyjątkowy teren w granicach administracyjnych miasta. Mało które miasto w Polsce może się takim terenem pochwalić.

Rezerwat „Gorzowskie Murawy" to blisko 80 hektarów popoligonowych terenów na północ od os. Słonecznego, na Wieprzycach. Ten obszar jest chroniony od 2000 r., odkąd odkryto tam rzadkie gatunki roślin: murawy kserotermiczne, czyli trawiaste rośliny pochodzące ze śródziemnomorskich stepów. Są wśród nich też gatunki zagrożone. W 2006 r. wojewoda zdecydował o utworzeniu tam rezerwatu przyrody, rok później rezerwat został całkowicie wyłączony z planów inwestycyjnych. Ale odwiedzać go może każdy, pod warunkiem, że nie będzie poruszał się po terenie żadnymi pojazdami. Spacerować można tylko po istniejących już ścieżkach. Na całym obszarze obowiązuje też całoroczny zakaz palenia ognisk.

PROGRAM SPACERÓW PO GORZOWIE:

17 lipca

  • Nasza gorzowska egzotyka / (przejazd tramwajem MZK) kirkut, rezerwat „Gorzowskie Murawy" (Sahara, „Winnica", „Grodzisko", „Złoty Widok", Rozdroże, „Zielony Widok", „Koniec Świata")

7 sierpnia

  • Szlakiem wojny, filozofii i sztuki / Henseler, Korcz, plac Nieznanego Żołnierza, szczelina przeciwlotnicza, smok landsberski, plac musztry, koszary artylerzystów, Ruski Stawek, Schleiermacher.

21 sierpnia

  • Turystyka ekstremalna (przejazd autobusem MZK) / Ekstremalny szlak pieszy PTTK „Dolina Srebrnej".

4 września

  • Od chleba i likieru po ucztę duchową / Kamienice piekarzy i nalewkarzy, bulwar Wschodni, kamienica Pod Łabędziami, pomnikowy bluszcz zwyczajny, kościół Zgody, Rycerska Wieża, Kozacza Góra.

18 września

  • Tajemnice i skarby Teatru i Muzeum Lubuskiego / oprowadzają pracownicy tych instytucji.

2 października

  • Szlakiem Hermana Pauckscha, czyli zapach pieniędzy / „Dominanta" Czerwony Spichlerz, willa Pauckscha, kościół Lutra, budynek biurowy

16 października

  • O kruchości życia / cmentarz wojenny, park przy szpitalu psychiatrycznym, park Górczyński, pomnik Władysława Korsaka, kościół Pięciu Męczenników, pomnik Jana Pawła II

30 października

  • Środkiem, po królewsku, przez miasto / ścieżka wzdłuż Kłodawki, trakt królewski – ulice Mieszka I i Chrobrego, bulwary Nadwarciańskie, trasa spacerowo-rowerowa pod most Lubuski.
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej