W Japonii Polskę reprezentować będzie 215 sportowców - 103 zawodniczki i 112 zawodników, którzy wystartują w 28 sportach. Silna gorzowska grupa, która też marzy o medalach w Tokio, to kajakarka Anna Puławska, wioślarki Olga Michałkiewicz i Katarzyna Boruch (leci w roli rezerwowej), lekkoatletka Kornelia Lesiewicz oraz kanadyjkarz Wiktor Głazunow. Kadrę kanadyjkarzy będzie wspierał gorzowski trener Marek Zachara.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

We wtorek, 6 lipca, w centrum olimpijskim PKOl obradowało prezydium zarządu PKOl, a następnie zarząd Polskiego Komitetu Olimpijskiego, który jednogłośnie przyjął proponowany przez Polskie Związki Sportowe skład osobowy Biało-Czerwonych. Na igrzyskach olimpijskich w Tokio Polskę reprezentować będzie 215 sportowców – 103 zawodniczki i 112 zawodników, którzy wystartują w 28 dyscyplinach. Igrzyska rozpoczną się 23 lipca, a zakończą 8 sierpnia.

Największą część polskiej reprezentacji Tokio 2020 stanowią lekkoatleci – 64 osoby (plus trójka rezerwowych), pływacy – 23 osoby oraz wioślarze – 20 osób (+ dwójka rezerwowych).

Wioślarki AZS AWF Gorzów, Olga Michałkiewicz (z prawej) i Katarzyna Boruch
Wioślarki AZS AWF Gorzów, Olga Michałkiewicz (z prawej) i Katarzyna Boruch  Fot. Facebook.com/Olga Michałkiewicz

Członkowie polskiej reprezentacji olimpijskiej wystartują w: boksie, gimnastyce sportowej, golfie, judo, jeździectwie, kajakarstwie (sprint i slalom), kolarstwie (szosowe, torowe, górskie), koszykówce 3×3, lekkoatletyce, łucznictwie, pięcioboju nowoczesnym, pływaniu, podnoszeniu ciężarów, siatkówce (halowa i plażowa), skateboardingu (deskorolka), strzelectwie sportowym, szermierce, taekwondo olimpijskim, tenisie, tenisie stołowym, wioślarstwie, wspinaczce sportowej, zapasach i żeglarstwie.

23-25 kwietnia 2021 r. 2. Puchar Polski Seniorów w Kajakarstwie Klasycznym, Ogólnopolskie Wiosenne Regaty Konsultacyjne Seniorów w Wałczu. Wiktor Głazunow (AZS AWF Gorzów)
23-25 kwietnia 2021 r. 2. Puchar Polski Seniorów w Kajakarstwie Klasycznym, Ogólnopolskie Wiosenne Regaty Konsultacyjne Seniorów w Wałczu. Wiktor Głazunow (AZS AWF Gorzów)  Fot. Polski Związek Kajakowy

Pod tym linkiem znajdziecie pełen skład polskiej reprezentacji.

Wszyscy olimpijczycy z Gorzowa reprezentują AZS AWF. To kajakarka Anna Puławska, wioślarki Olga Michałkiewicz i Katarzyna Boruch (leci do Tokio w roli rezerwowej), lekkoatletka Kornelia Lesiewicz oraz kanadyjkarz Wiktor Głazunow. Kadrę kanadyjkarzy będzie wspierał gorzowski trener Marek Zachara.

Mistrzostwa Europy w kajakarstwie, tor regatowy Malta w Poznaniu. Na zdjęciu Karolina Naja i Anna Puławska, które zdobyły srebrny medal w konkurencji K2 na 500 metrów
Mistrzostwa Europy w kajakarstwie, tor regatowy Malta w Poznaniu. Na zdjęciu Karolina Naja i Anna Puławska, które zdobyły srebrny medal w konkurencji K2 na 500 metrów  Fot. Piotr Skornicki / Agencja Wyborcza.pl

Już w środę, 6 lipca, w centrum olimpijskim PKOl odbędzie się pierwsze ślubowanie olimpijskie. Powołania otrzyma około 70 osób i będą to przedstawiciele kajakarstwa, wioślarstwa i żeglarstwa.

Pod tym linkiem znajdziecie regulamin nagród Polskiego Komitetu Olimpijskiego za wyniki uzyskane na igrzyskach w Tokio.

Przypomnijmy, że podczas poprzednich olimpijskich zmagań w Rio de Janeiro w 2016 r. Polacy zdobyli 11 medali (2 złote, 3 srebrne oraz 6 brązowych).

Kornelia Lesiewicz
Kornelia Lesiewicz  Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Roman Imielski poleca
Więcej