Gwiazdą lekkoatletycznych mistrzostw Polski U20 w Lublinie była Kornelia Lesiewicz, która świetnie wywiązała się z roli faworytki w biegu na 400 metrów. Cieszymy się też z innych triumfów. Łącznie zawodniczki z gorzowskich klubów zdobyły trzy złote medale i jeden srebrny.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Na lekkoatletycznych MP U20 pojawiło się ponad 700 zawodniczek i zawodników urodzonych w latach 2002-2003. - Mistrzostwa w Lublinie pokażą, jak prezentują się nasi juniorzy w kontekście dwóch ważnych imprez międzynarodowych. W lipcu czekają nas bowiem mistrzostwa Europy U20 w Tallinnie, a w drugiej połowie sierpnia Nairobi w Kenii będzie gospodarzem mistrzostwa świata - mówił Marcin Góra, odpowiedzialny w PZLA za szkolenie młodzieży.

 

Niespełna 18-letnia Kornelia Lesiewicz z AZS AWF Gorzów siłą rzeczy była gwiazdą lubelskich zmagań, została przecież powołana do reprezentacji olimpijskiej na Tokio. - A w Lublinie byłam dziewczyną z plakatu, twarzą mistrzostw - śmiała się Lesiewicz. - Dodatkowe zainteresowanie jakoś mi specjalnie nie przeszkadza. Przede wszystkim dziękuję za wsparcie, które czuję z każdej strony.

Finał A na 400 metrów był prawie wyłącznie gorzowską sprawą. Lesiewicz musiała zgarnąć złoto i tak zrobiła. Będąc daleko z przodu, walczyła z czasem i pobiła rekord życiowy. Jej nowy, najlepszy wynik to 52,02 sekundy. Drugie miejsce dla Olgi Rzeszewskiej z ALKS AJP Gorzów, a czwarta Aleksandra Wołczak (AZS AWF).

- Mam nowy rekord życiowy, złoty medal też jest ważny, bo chciałam go zdobyć, ale przyznaję, że trochę mi przykro, bo zabrakło zaledwie trzech setnych sekundy, aby z przodu pojawiło się 51 i została złamana kolejna granica - opowiadała Lesiewicz, którą w klubie prowadzi trener Sebastian Papuga. - Może to jest znak, że ta historia nie miała się wydarzyć na mistrzostwach U20 w Lublinie, a jeszcze szybciej będę biegała za chwilę, na mistrzostwach Europy juniorów w Tallinnie.

Lipiec 2021 r. Gorzowska siła na MP U20 w lekkiej atletyce. Złota na 400 metrów Kornelia Lesiewicz i srebrna Olga Rzeszewska. Na zdjęciu również trenerzy Sebastian Papuga i Tomasz Saska
Lipiec 2021 r. Gorzowska siła na MP U20 w lekkiej atletyce. Złota na 400 metrów Kornelia Lesiewicz i srebrna Olga Rzeszewska. Na zdjęciu również trenerzy Sebastian Papuga i Tomasz Saska  Fot. Facebook.com/Tomasz Saska

Lesiewicz właśnie znalazła się na szczycie najlepszych wyników wśród juniorek w Europie w tym sezonie. Goni też rekord Polski U20. Należy on od 2013 r. do Patrycji Wyciszkiewicz - 51,56 s.

Swoją udaną walkę o Tallinn stoczyła Alicja Kaczmarek (ALKS AJP). Gorzowianka, prowadzona przez trenera Tomasza Saskę, zdecydowanie wygrała finał 400 metrów przez płotki, obroniła złoto sprzed roku z Radomia. Wynikiem 59,37 s przebiła się do reprezentacji Polski na mistrzostwa Europy U20.

Na koniec zmagań w Lublinie, bezkonkurencyjne w sztafecie 4 x 400 metrów były zawodniczki ALKS AJP. Na pierwszej zmianie pobiegła wieloboistka Kornelia Sura, a dalej Olga Rzeszewska oraz płotkarki - Julia Świrbutowicz i Alicja Kaczmarek.

Konkurencja nie była wielka, bo na starcie zameldowały się tylko trzy sztafety. Gorzowianki „wykręciły" rekord klubu - 3.48,73 s. To czas o prawie 7 sekund lepszy od wyniku z ubiegłego roku, gdzie lekkoatletki ALKS AJP wywalczyły srebro.

W końcowej klasyfikacji medalowej MP U20 ALKS AJP znalazł się na czwartej pozycji.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej