Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Początek wycieczki, tradycyjnie ze Starego Rynku, o godz. 10. Następnie uczestnicy przejdą przez most Staromiejski do Muzeum Lubuskiego Spichlerz, po drodze miną dąb Bahra, przejdą na osiedle tkaczy, obejrzą Port Indyjski, tkalnie, żłobek i przedszkole ufundowane przez landsberskiego przemysłowca. Wszystkie punkty na trasie spaceru zaopatrzone będą fachowym komentarzem przewodnika.

To trzeci z zaplanowanych jedenastu spacerów tematycznych, na które miasto zaprasza w ramach kontynuacji cyklu „ChodźMY na spacer". Chce przekonać mieszkańców, że turystą można poczuć się również we własnym mieście. Zbigniew Rudziński, który w cyklu „ChodźMY na spacer" wciela się w rolę przewodnika, zapewnia, że każda z nim wyprawa to namiastka prawdziwego urlopu.

- Niewiele rzeczy tak mocno kojarzy się ze zwiedzaniem innych miast jak właśnie wycieczki z przewodnikiem. Okazuje się, że o ile z ochotą korzystamy z takiej oferty, będąc na wakacjach, o tyle pomysł zwiedzenia własnego miasta z przewodnikiem jest nam zdecydowanie obcy - powiedział Rudziński.

W pierwszych dwóch spacerach wzięło udział łącznie ponad 200 osób.

PROGRAM SPACERÓW PO GORZOWIE:

3 lipca

  • Max Bahr – landsberski wizjoner / „Titanik", most Staromiejski, muzeum "Spichlerz", dąb Bahra, osiedle tkaczy, port Indyjski, tkalnie Bahra, żłobek i przedszkole Bahra.

17 lipca

  • Nasza gorzowska egzotyka / (przejazd tramwajem MZK) kirkut, rezerwat „Gorzowskie Murawy" (Sahara, „Winnica", „Grodzisko", „Złoty Widok", Rozdroże, „Zielony Widok", „Koniec Świata")

7 sierpnia

  • Szlakiem wojny, filozofii i sztuki / Henseler, Korcz, plac Nieznanego Żołnierza, szczelina przeciwlotnicza, smok landsberski, plac musztry, koszary artylerzystów, Ruski Stawek, Schleiermacher.

21 sierpnia

  • Turystyka ekstremalna (przejazd autobusem MZK) / Ekstremalny szlak pieszy PTTK „Dolina Srebrnej".

4 września

  • Od chleba i likieru po ucztę duchową / Kamienice piekarzy i nalewkarzy, Bulwar Wschodni, kamienica Pod Łabędziami, pomnikowy bluszcz zwyczajny, kościół Zgody, Rycerska Wieża, Kozacza Góra.

18 września

  • Tajemnice i skarby Teatru i Muzeum Lubuskiego / oprowadzają pracownicy tych instytucji.

2 października

  • Szlakiem Hermana Pauckscha, czyli zapach pieniędzy / „Dominanta" Czerwony Spichlerz, willa Pauckscha, kościół Lutra, budynek biurowy

16 października

  • O kruchości życia / cmentarz wojenny, park przy szpitalu psychiatrycznym, park Górczyński, pomnik Władysława Korsaka, kościół Pięciu Męczenników, pomnik Jana Pawła II

30 października

  • Środkiem, po królewsku, przez miasto / ścieżka wzdłuż Kłodawki, trakt królewski – ulice Mieszka I i Chrobrego, bulwary Nadwarciańskie, trasa spacerowo-rowerowa pod most Lubuski.

CZYTAJ TEŻ: 764. rocznica nadania praw miejskich dla Gorzowa

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.