30 czerwca upływa termin zgłoszenia źródła ciepła i spalania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Za niezłożenie deklaracji w wyznaczonym terminie kara może wynieść nawet do 5 tys. zł.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W ubiegłym roku wszedł w życie obowiązek składania deklaracji o źródłach ogrzewania budynków w całej Polsce. Chodzi m.in. o piece węglowe i gazowe, kominki czy fotowoltaikę. Deklaracje można złożyć w formie papierowej lub online. Dla budynków już istniejących czas na złożenie deklaracji mija 30 czerwca 2022 r. Dla nowo powstałych budynków oraz w przypadku zainstalowania nowego źródła ciepła, po 1 lipca 2021 r., termin na złożenie deklaracji wynosi tylko 14 dni.

Obowiązek składania deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków obejmuje właścicieli budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, zarządców domów wielorodzinnych oraz niektórych właścicieli mieszkań.

W przypadku właścicieli mieszkań w bloku, nie trzeba deklaracji składać samodzielnie, zarządca zgłosi wspólne źródło ciepła. Natomiast jeżeli w lokalu jest indywidualne źródło ciepła, np. kominek, to taką deklarację trzeba złożyć samodzielnie.

Deklaracje można składać na dwa sposoby.

  • W formie elektronicznej, czyli przez internet - jest to najszybszy i najwygodniejszy sposób. Oprócz tego, że umożliwia to oszczędność czasu i pieniędzy, niewątpliwą zaletą jest to, że deklarację można złożyć nie wychodząc z domu. Adres strony to https://zone.gunb.gov.pl/.
  • W formie papierowej - wypełniony dokument można będzie wysłać listem albo złożyć osobiście we właściwym urzędzie (zgodnie z lokalizacją budynku).

Druki dostępne są w gorzowskim urzędzie miasta przy ul. Sikorskiego 3-4 oraz przy ul. Myśliborskiej 34. Można je również pobrać klikając linki poniżej: · Formularz A – budynki i lokale mieszkalne » POBIERZ · Formularz B – budynki i lokale niemieszkalne » POBIERZ

 

W przypadku domów już istniejących, które posiadają źródło ciepła zainstalowane przed 1 lipca 2021 r., czas na złożenie deklaracji wynosi 12 miesięcy. Jeżeli jest to nowo powstały obiekt i źródło ciepła uruchomione zostanie po 1 lipca, deklarację należy złożyć w terminie 14 dni.

Za niezłożenie w wyznaczonym terminie, czyli do końca czerwca, deklaracji do ewidencji CEEB, przewidziano grzywnę w wysokości do 500 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu, to kara może wynieść nawet do 5 tys. zł.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej