Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

O takiej formule zaplecza ekstraklasy mówiło się od lat, bo jedna grupa dla najlepszych z tych, którzy nie grają w PGNiG Superlidze, musi podnieść jakość i poziom rywalizacji. Mamy zatem Ligę Centralną, a w niej piłkarzy ręcznych Stali Gorzów. I pewność atrakcyjnego rywala, nie dwa, trzy razy w rundzie, ale właściwie w każdej kolejce.

Zgodnie z zapowiedziami w Lidze Centralnej zagra 14 drużyn. Z udziału nie zrezygnowała żadna z czołowych ekip w czterech grupach pierwszej ligi ostatniego sezonu.

Stalowcy wygrali grupę B, bezpośredni awans wywalczyły też Ostrovia Ostrów Wlkp. oraz Miedź Legnica. W grupie A trzy czołowe lokaty zajęły zespoły Warmii Olsztyn, MKS Grudziądz i SPR Żukowo. Czołówka w grupie C: KPR Legionowo, AZS AWF Biała Podlaska i MKS Wieluń, a w grupie D: SRS Przemyśl, Padwa Zamość oraz Zagłębie Sosnowiec.

Dodatkowo Związek Piłki Ręcznej w Polsce przydzielił dwie tzw. dzikie karty. Otrzymały je Nielba Wągrowiec i Śląsk Wrocław.

Zwycięzca rozgrywek ma mieć prawo sportowo awansować do ekstraklasy, a druga drużyna zagra dodatkowe mecze. Oczywiście kluczowe będzie dalej spełnienie wymogów licencyjnych. Taki test organizacyjny dla klubów z Ligi Centralnej zostanie przeprowadzony już w trakcie najbliższego sezonu. Do marca przyszłego roku trzeba będzie wejść na wyższy poziom, przekształcić się w spółkę. Kto tego nie zrobi, straci prawo występów na zapleczu elity piłkarzy ręcznych.

Czekamy na regulamin rozgrywek i terminarz Ligi Centralnej.

Od teraz pierwsza liga będzie w męskiej piłce ręcznej trzecim poziomem rozgrywkowym w Polsce. Zobaczymy tam sporo nowych ekip, bo nadal mamy cztery grupy regionalne. Z woj. lubuskiego w grupie B zagrają AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego, Zew Świebodzin i Trójka Nowa Sól.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.