Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Konsorcjum firm ZUE i FDO od maja 2021 r. rozpoczęło przebudowę półtorakilometrowego odcinka drogi wraz z torowiskiem na ulicach Chrobrego i Mieszka I, na odcinku od Pocztowej do Roosevelta. Koszt tej inwestycji to 69 mln zł.

Wykonawca informuje, że od ul. Pocztowej wzdłuż Arsenału do okolic „Letniej" trwają prace archeologiczne.

Poza odkryciami fragmentów ceramiki z kultury pucharów lejkowatych oraz osady z okresu neolitycznego, odkryte też zostały fundamenty starej słodowni oraz fragmenty twierdzy obronnej z XVII wieku. Twierdza to bastion wzniesiony najprawdopodobniej przez Szwedów, z tej budowli pozostały jedynie relikty. Natomiast w przypadku starej słodowni zachowały się fundamenty i to w dobrej kondycji archeologicznej. Zostały zinwentaryzowane i zasypane.

Prace archeologiczne prowadzone są przez pracownię SG2.

Czerwiec 2021 r. Przebudowa 1,5-kilometrowego odcinka drogi wraz z torowiskiem i ciągiem pieszym na ulicach Chrobrego i Mieszka I w GorzowieCzerwiec 2021 r. Przebudowa 1,5-kilometrowego odcinka drogi wraz z torowiskiem i ciągiem pieszym na ulicach Chrobrego i Mieszka I w Gorzowie Fot. Bartłomiej Nowosielski / Urząd Miasta Gorzowa

Na odcinku ul. Wybickiego – ul. Łokietka wylana została betonowa podbudowa pod torowisko. Cały odcinek od ul. Łokietka do skrzyżowania ul. Mieszka I z ul. Krasińskiego praktycznie posiada umocowane już tory tramwajowe. Poza odcinkiem początkowym (przy „Letniej") i końcowym (przy Sądzie) torowisko jest praktycznie kompletne. Trwa brukowanie odcinków ul. Łokietka – ul. 30 Stycznia, ul. Krzywoustego – ul. Borowskiego, ul. Borowskiego – ul. Jagiellończyka.

Na całości inwestycji (poza końcowym odcinkiem ul. Krasińskiego – ul. Roosevelta) zamontowane już zostały słupy trakcyjno-oświetleniowe. Od ul. Wybickiego do ul. Borowskiego są stylizowane, nawiązujące do stylistyki otaczających pierzei kamienic Nowego Miasta.

Ruch samochodowy przecinający ul. Chrobrego i Mieszka I odbywa się ul. Łokietka oraz ul. Borowskiego. Przywrócone zostały także przejazdy ul. Krzywoustego oraz Jagiellończyka.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.