Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ponad rok temu, w ramach pakietu pomocowego „Gorzowska dycha" ruszyła w naszym mieście akcja umożliwiająca restauratorom zajęcie pasa drogowego i zorganizowanie sezonowego ogródka gastronomicznego. Oczywiście w miejscach, gdzie nie zagraża to pieszym ani ruchowi samochodowemu.

- W momencie luzowania obostrzeń koronawirusowych akcja wspierania gorzowskich restauratorów jest kontynuowana - powiedział Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy urzędu miasta. - Zachęcamy do tworzenia ogródków w nowych miejscach, aby już za chwilę móc trafić ze swoją ofertą do klientów. Jeśli tylko będzie to możliwe, to na pewno na takie wnioski decyzje będą pozytywne.

Od czasu zmiany stawki w 2020 i 2021 r. miasto wydało 16 zezwoleń na ogródki, których wcześniej nie było. W 2020 r. było 10 „starych" ogródków i 11 nowych. W 2021 r. jest 8 „starych" ogródków i 14 nowych. Kilka ogródków obecnie nie funkcjonuje z powodu remontów. Ciągle są kolejne telefony, a więc prawdopodobnie nowych miejsc gastronomicznych jeszcze przybędzie.

Czerwiec 2021 r. Ogródki restauracyjne w GorzowieCzerwiec 2021 r. Ogródki restauracyjne w Gorzowie FOT. RADOSŁAW ŁOGUSZ / GAZETA WYBORCZA GORZÓW WLKP.

- Widzimy naprawdę duże zainteresowanie, przedsiębiorcy z branży gastronomicznej chętnie powiększają swoje ogródki, ale zgłaszają się również nowi chętni - mówił Wiesław Ciepiela. - Cieszy, że wracają ogródki w miejsca, do których gorzowianie już się przyzwyczaili. Tak jest z restauracjami na naszym bulwarze. Jak tylko Polskie Koleje Państwowe uporządkują sprawy związane z dzierżawą nisz, miasto chętnie i bez problemów będzie dawało zgody na ogródki w tym miejscu.

Miasto nie może całkiem zrezygnować z opłaty, dlatego jest ona symboliczna - 1 grosz za 1 metr kw. O szczegóły można dopytać w wydziale dróg urzędu miasta, który rozpatruje wnioski o wydanie zezwolenia na umieszczenie w pasie drogowym i naliczenie opłat z tego tytułu.

CZYTAJ TEŻ: Od czerwca do października chodźmy na spacer po Gorzowie

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.