W najbliższy weekend w Końskich odbędzie się turniej mistrzów dla najlepszych drużyn z pierwszej ligi piłkarzy ręcznych. Stal Gorzów podjęła decyzję, że z tych zmagań rezygnuje. - Udział był dobrowolny, a nasz cel na ten sezon, czyli awans do Ligi Centralnej, w pełni zrealizowaliśmy. Teraz już wszystkie siły i środki koncentrujemy na jak najlepszym przygotowaniu się do nowych, znacznie mocniejszych i atrakcyjniejszych dla kibiców rozgrywek - powiedział Łukasz Bartnik, dyrektor sekcji piłki ręcznej w Stali.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chęć uczestnictwa w turnieju mistrzów i rywalizacji w Końskich zadeklarowali zwycięzcy innych grup pierwszej ligi piłkarzy ręcznych - Warmia Olsztyn, KPR Legionowo i SRS Przemyśl. Triumfator uzyska prawo sportowego awansu do PGNiG Superligi. Jest jednak jeszcze drugi, znacznie bardziej poważny wymóg - spełnienie kryteriów licencyjnych. Wiadomo, że żaden z powyższych klubów, nawet jeśli w najbliższy weekend będzie najlepszy, do tej pory nie rozpoczął procesu licencyjnego i zapewne nie porwie się na ekstraklasę.

Tak samo było w poprzednich latach. Regulamin zakłada dodatkowe mecze dla najlepszych zespołów w grupach, ale udział w nich nie jest przymusem.

Przedstawiciele Stali przed obecnymi rozgrywkami jasno deklarowali, że bijemy się o awans do nowej Ligi Centralnej i ten plan w pełni się udał, bo nasi zawodnicy wygrali zmagania w grupie B. Na razie jednak nic więcej. Liczymy, że sen Gorzowa o powrocie do ekstraklasy piłkarzy ręcznych wkrótce się spełni, gdy w 2023 r. powstanie w naszym mieście nowa hala.

- Z turnieju mistrzów nie ma żadnych bonusów, a dla nas to byłoby spore obciążenie. Turniej z noclegami, w sporej odległości do Gorzowa - opowiadał Łukasz Bartnik, dyrektor sekcji piłki ręcznej w Stali. - Teraz już wszystkie siły i środki koncentrujemy na jak najlepszym przygotowaniu się do Ligi Centralnej. Szukamy wzmocnień składu, także potrzebne będą pieniądze na mocne granie w okresie przygotowawczym. To jest aktualnie dla nas najważniejsze. Wiemy już, z kim zagramy, czekają nas dalekie wyjazdy. Przynajmniej pięć z nich będzie trzeba zaplanować z noclegami. To też są koszty i nowe wyzwanie, któremu dla dobra drużyny koniecznie musimy podołać.

A czy coś więcej wiemy o Lidze Centralnej? Jak będzie wyglądać?

- Ma w niej zagrać 14 zespołów. Po trzy najlepsze ekipy z czterech grup pierwszej ligi z niedawno zakończonego sezonu, a także mają być rozdane dwie tzw. dzikie karty - mówił Bartnik. - Zwycięzca rozgrywek ma mieć prawo sportowo awansować do ekstraklasy, a druga drużyna zagra dodatkowe mecze. Oczywiście kluczowe będzie dalej spełnienie wymogów licencyjnych. Taki test organizacyjny dla klubów z Ligi Centralnej zostanie przeprowadzony już w trakcie najbliższego sezonu. Do marca przyszłego roku musimy wejść na wyższy poziom, przekształcić się w spółkę. Kto tego nie zrobi, straci prawo występów na zapleczu elity piłkarzy ręcznych.

Gorzowianie przez ostatni sezon przeszli jak burza. Grający ze sobą od lat, doświadczony zespół w czasie rewanżów wygrał wszystkie mecze. W Lidze Centralnej wymagania jednak wzrosną. Tu nie będzie już tylko kilka mocnych spotkań w sezonie, a trudny rywal właściwie w każdej kolejce, bo przecież premię wywalczyli najlepsi z najlepszych spośród tych, których na dziś nie stać na awans do PGNiG Superligi.

Jakimś problemem Stali, który jeszcze nie był tak widoczny w zakończonych niedawno rozgrywkach, jest na pewno dość wąski skład. Na nowe zaplecze ekstraklasy za wąski. No i nie sprawdziły się przedsezonowe wzmocnienia. Kiryła Bystrowa z Ukrainy już dawno nie ma w Gorzowie, a Paweł Pedryc grał mało i też szuka sobie nowego wyzwania.

- Nowi zawodnicy są bezwzględnie konieczni i pracujemy nad tym, aby tacy dołączyli do Stali. Priorytetem są gracze na prawe i lewe rozegranie. Jeśli budżet na to pozwoli, chcielibyśmy też włączyć do kadry zawodnika na prawe skrzydło - zakończył Łukasz Bartnik.

POTENCJALNI UCZESTNICY LIGI CENTRALNEJ W SEZONIE 2021/22:

 • TL UBEZPIECZENIA STAL GORZÓW,
 • Ostrovia Ostrów Wlkp.,
 • Siódemka Miedź Legnica,
 • Warmia Olsztyn,
 • MKS Grudziądz,
 • SPR Żukowo,
 • KPR Legionowo,
 • AZS AWF Biała Podlaska,
 • MKS Wieluń,
 • SRS Przemyśl,
 • Padwa Zamość,
 • Zagłębie Sosnowiec.

Dwie tzw. dzikie karty prawdopodobnie zostaną przyznane zespołom z czwartych miejsc. W poszczególnych ligach te lokaty zajęły drużyny Śląska Wrocław, Nielby Wągrowiec, Juranda Ciechanów oraz AZS UJK Kielce.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej