W poprzednim sezonie gorzowski zespół żużlowy sporo ekipie z Torunia zawdzięczał, bo ta zgodziła się, aby Stal wspomógł Jack Holder, który z miejsca stał się jednym z naszych liderów. Po awansie Apatora do ekstraklasy Australijczyk został w tej drużynie i aktualnie jest jej najlepszym zawodnikiem. W piątek przyjedzie walczyć do Gorzowa, ale tym razem jako jeden z rywali.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Przepis o „gościu" ustanowiony na czas pandemii koronawirusa uratował Stali Gorzów sezon 2020, bo ściągnięcie młodszego z braci Holderów to nie był strzał w dziesiątkę, ale w setkę. Średnia ponad 2 pkt na wyścig, miejsce w czołówce zawodników PGE Ekstraligi. Rewelacyjne osiągi żużlowca, który przecież najważniejsze zadania miał w pierwszoligowym Apatorze Toruń.

Dziś poznaliśmy składy na piątkowy mecz w Gorzowie. Srebrnego medalistę ze stalowcami trener torunian Tomasz Bajerski ustawił pod piątką, a więc jako tego, który ma być też podporą dla juniorów. Jack Holder (aktualna średnia 2,121 pkt) i ściągnięty z Rybnika Brytyjczyk Robert Lambert (2,1 pkt) aktualnie ciągną Apator do utrzymania w żużlowej elicie.

Na „Jancarzu" będzie beniaminkowi bardzo trudno o dobry wynik. Po pierwsze trafią na rozjuszonych gospodarzy po porażce z Włókniarzem, a po drugie bardzo słabo spisuje się ostatnio starszy z braci Holderów. Toruń nie ma co też liczyć na duże punkty od juniorów.

Nie nastawiajmy się jednak na jednostronny pojedynek, a to dobrze wróży widowisku. Apator dotychczas uzbierał po 39 pkt we Wrocławiu i Lublinie oraz 43 pkt w Lesznie.

W składzie Stali jedna poważna zmiana, już właściwie tradycyjna roszada w formacji U24. Tym razem dostanie szansę młody Duńczyk Marcus Birkemose. Trzeba jednak otwarcie przyznać, że ostatnio nie błyszczy ani on, ani Rafał Karczmarz.

Po udanym występie przeciwko częstochowianom, gotowość walki w meczu nawet w pięciu wyścigach zgłosił za to trenerowi Stanisławowi Chomskiemu, robiący stałe postępy junior Wiktor Jasiński.

MOJE BERMUDY STAL GORZÓW - EWINNER APATOR TORUŃ

Piątek, 28 maja, godz. 20.30. Stadion im. Edwarda Jancarza w Gorzowie. Transmisja w Eleven Sports 1.

APATOR: 1. Adrian Miedziński, 2. Paweł Przedpełski, 3. Petr Chlupac, 4. Chris Holder, 5. Jack Holder, 6. Krzysztof Lewandowski, 7. Justin Stolp, 8. Robert Lambert.

STAL: 9. Szymon Woźniak, 10. Anders Thomsen, 11. Martin Vaculik, 12. Marcus Birkemose, 13. Bartosz Zmarzlik, 14. Kamil Nowacki, 15. Wiktor Jasiński, 16. Rafał Karczmarz.

PROGRAM 7. KOLEJKI:

piątek, 28 maja

godz. 18, Eleven Sports Eltrox Włókniarz Częstochowa - Zooleszcz DPV Logistic GKM Grudziądz

godz. 20.30 Eleven Sports MOJE BERMUDY STAL GORZÓW - eWinner Apator Toruń

niedziela, 30 maja

godz. 16.30, nSport+ Marwis.pl Falubaz Zielona Góra - Betard Sparta Wrocław

godz. 19.15, nSport+ Motor Lublin - Fogo Unia Leszno

  • 1. Motor Lublin 6 9 +22
  • 2. Betard Sparta Wrocław 6 8 +29
  • 3. MOJE BERMUDY STAL GORZÓW 6 8 +28
  • 4. Fogo Unia Leszno 6 8 +32
  • 5. Eltrox Włókniarz Częstochowa 6 6 -12
  • 6. eWinner Apator Toruń 6 4 -4
  • 7. Zooleszcz DPV Logistic GKM Grudziądz 6 3 -57
  • 8. Marwis.pl Falubaz Zielona Góra 6 2 -38

Cztery najlepsze zespoły po fazie zasadniczej pojadą w play-off o medale. Ostatnia drużyna spadnie z ekstraklasy. W tym roku nie będzie meczów barażowych, a więc ekipy z miejsc 5-7 zostają w lidze.

PROGRAM 8. KOLEJKI:

piątek, 4 czerwca

godz. 18, Eleven Sports Betard Sparta Wrocław - Zooleszcz DPV Logistic GKM Grudziądz

godz. 20.30 Eleven Sports Eltrox Włókniarz Częstochowa - Motor Lublin

niedziela, 6 czerwca

godz. 16.30, nSport+ Marwis.pl Falubaz Zielona Góra - eWinner Apator Toruń

godz. 19.15, nSport+ MOJE BERMUDY STAL GORZÓW - Fogo Unia Leszno

Podane godziny rozpoczęcia meczów to czas startu zawodników do pierwszego biegu. Próba toru z udziałem żużlowców obu drużyn rozpoczyna się 30 minut wcześniej.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej