To były wyjątkowe szachowe mistrzostwa Polski. Z rekordową pulą nagród i bardzo silną obsadą. Karina Cyfka z Klubu Szachowego Stilonu Gorzów broniła złota. Tym razem mistrzynią została Klaudia Kulon z Wrzosu Międzyborów, a zawodniczka z naszego klubu, po udanej grze ostatniego dnia, skończyła zmagania na trzeciej pozycji.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Na 73. mistrzostwa Polski kobiet do Bydgoszczy zjechała cała szachowa elita. Panowie walczyli o krajowe medale po raz 78. Tu z krajowej czołówki brakowało jedynie Jana-Krzysztofa Dudy. W obu kategoriach do podziału było rekordowe 305 tys. zł. Złoci medaliści otrzymywali po 60 tys. zł.

- W jednym miejscu rywalizowała cała plejada polskich szachistów, a to była gwarancja najwyższego poziomu - mówiła Karina Cyfka. - Nie udało mi się obronić złotego medalu, ale podium w takiej stawce to zawsze jest sukces. Może byłoby być coś więcej, gdyby nie moja porażka w ósmej rundzie.

Niespełna 34-letnia pochodząca z Rybnika czołowa szachistka Polski od kilku lat reprezentuje Klub Szachowy Stilon Gorzów. Do tegorocznych zmagań stanęła już jako szczęśliwa mama.

Zgodnie z przewidywaniami rywalizacja u pań była bardzo wyrównana, a medale były dzielone w ostatniej rundzie. Cyfka w ósmym pojedynku przegrała z niżej notowaną Alicją Śliwicką i wydawało się, że spadnie z podium. Na koniec postawiła jednak wszystko na jedną kartę i ograła inną czołową szachistkę kraju - Monikę Soćko.

Rywalizacja panów drugi rok z rzędu toczyła się systemem pucharowym. Znów więc były to mistrzostwa Polski pełne napięć i emocji dzięki temu, że jeśli zwycięzcy nie wyłaniały dwie pierwsze partie, były zarządzane dogrywki. Aż do tzw. armagedonu, zwanego przez szachistów rosyjską ruletką, bo tu każdy ruch ma olbrzymie znaczenie. W pięć minut grający białymi musi wygrać, a dla walczącego czarnymi figurami zawodnika zwycięski jest już remis.

Już w pierwszej rundzie odpadł doświadczony Michał Krasenkow z KSz Stilonu. Złotego medalu nie obronił Kacper Piorun. Przegrał w ćwierćfinale z Bartoszem Soćką. Mistrzem Polski został jeden z faworytów, szachista z najwyższym rankingiem na turnieju - Radosław Wojtaszek z MTS-u Kwidzyn.

- Jeden moment blackoutu w głowie i od razu out z turnieju - podsumował Piorun. - Nawet jeśli słyszę podzielone opinie na temat systemu pucharowego, to nie można przejść obojętnie koło niesamowitej puli nagród. Mam nadzieję na udział w kolejnych tak prestiżowych turniejach.

Mistrzowie Polski w szachach 2021: Klaudia Kulon (Wrzos Międzyborów) i Radosław Wojtaszek (MTS Kwidzyn)
Mistrzowie Polski w szachach 2021: Klaudia Kulon (Wrzos Międzyborów) i Radosław Wojtaszek (MTS Kwidzyn)  Fot. Polski Związek Szachowy

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej